Zgrzytanie zębami – bruksizm

Zgrzytasz w nocy zębami? Budzisz się rano z bólem szczęki? Te dolegliwości są często powiązane ze stresem i mogą mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia. Jakie?

Przypadłość, o której Ci dziś opowiemy jest mocno powiązana ze stresem. Wieczny pośpiech, natłok obowiązków, intensywny tryb życia – to wszystko sprawia, że żyjemy w ciągłym stresie. Czy wiesz jakie konsekwencje to ze sobą niesie? Jaki ma wpływ na zęby?

Kilka słów o stresie

Co to jest stres?

Stres jest odpowiedzią fizyczną i psychiczną na działanie stresorów, czyli sytuacji wywołujących stres. W jego efekcie organizm zaczyna wytwarzać adrenalinę i kortyzol, czego następstwem jest przyspieszenie tętna i oddechu, a także rozszerzenie źrenic. Pojawia się chęć ucieczki lub walki.

Szkodzi czy mobilizuje?

Umiarkowany stres ma pozytywny wpływ na rozwój psychiczny, przystosowuje do radzenia sobie z czynnikami zewnętrznymi.  Ma wtedy często działanie mobilizujące. Kłopoty zaczynają się, gdy stres jest zbyt silny lub ma charakter długotrwały – może doprowadzić do zaburzeń nerwicowych i depresyjnych, a także do kłopotów z zębami. Jakich?

Stres a zęby

Stres może powodować nie tylko problemy z układem pokarmowym,  krwionośnym i natury psychologicznej, ale także doprowadzić do zaburzeń w obrębie narządu żucia. Reakcje na stres mogą być różne – niektórzy stracą apetyt, inni będą potrzebowali dawki cukru. jeszcze inni zaczną przygryzać wargi i policzki, obgryzać skórki wokół paznokci lub przedmioty takie jak ołówek czy długopis. Od tego niedaleka droga do poważnego schorzenia, jakim jest bruksizm.

Zgrzytanie zębami – Bruksizm

Bruksizm najczęściej objawia się w nocy. Śpiący zaczyna zgrzytać zębami i mocno je zaciskać – z siłą nawet dziesięciokrotnie większą niż ma to miejsce np. podczas jedzenia. Zgrzytanie jest na tyle intensywne, że może zaburzać sen partnera, powodować ścieranie się zębów, a nawet ich pękanie. Szkodzi również dziąsłom – może powodować ich zanik i odsłanianie się szyjek zębowych. Osoby cierpiące na bruksizm często przygryzają policzki lub wargi. Może pojawiać się także przeskakiwanie żuchwy lub jej ograniczona ruchomość, bóle mięśni odpowiadających za żucie, a także ich przerost. W konsekwencji zmienia się kształt twarzy na kwadratowy.

zgrzytanie zębami

przednie  zęby starte bruksizmem

 

Starte zęby – konsekwencje

Starte zęby to problem nie tylko natury estetycznej. Ubytki szkliwa doprowadzają do uwrażliwienia zębów, a w ciężkich przypadkach powstaje konieczność leczenia kanałowego i wykonanie koron protetycznych.

Dolegliwości poza szczęką i żuchwą

Dolegliwości spowodowane bruksizmem dotyczą także karku i pleców – mogą występować w tych miejscach intensywne bóle. Często pacjenci uznają za migreny bóle głowy, które są w rzeczywistości spowodowane bruksizmem. Mogą pojawiać się także problemy ze słuchem, pogorszona produkcja śliny, a także ból okolic oczu i ich suchość.

Nie tylko stres

Stres nie jest jedyną przyczyną bruksizmu. Eksperci wskazują na inne możliwe czynniki, które mogą odpowiadać za występowanie tego schorzenia:

  • wady zgryzu – nieprawidłowe ułożenie zębów również może powodować ich ścieranie. W takim wypadku wystarczy leczenie ortodontyczne.
  • niedobory minerałów
  • pasożyty – lamblia i owsica, pojawiają się najczęściej u dzieci. Związane jest to z brakiem nawyku mycia rąk po zabawie w piasku lub ziemi
  • kwasica metaboliczna – zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej, na skutek czego w krwi znajduje się nadmiar substancji kwaśnych lub niedobór zasadowych

Jak może Ci pomóc dentysta?

Szyna relaksacyjna

Sama nie zlikwiduje problemu, ale zminimalizuje ścieranie się zębów, ponieważ zapobiega stykaniu się ich oraz rozluźni nadmiernie napięte mięśnie żucia. Może zostać wykonana zarówno z elastycznego, jak i twardego tworzywa, w zależności od problemu z jakim zgłasza się pacjent.

zgrzytanie zębami

szyna relaksacyjna

Botoks

Tak, to nie pomyłka. Botoks, czyli toksyna botulinowa, rozluźni mięsień odpowiedzialny za zaciskanie szczęki. Pomoże także wyszczuplić twarz, zniekształconą przez rozrost mięśni – zmniejszy ich objętość. Efekt zabiegu z botoksem utrzymuje się przez kilka miesięcy, po tym czasie mięśnie wracają do normalnej aktywności i trzeba go powtórzyć.

Odbudowa zębów

Odbudowa zębów startych bruksizmem to duży wydatek, dlatego nie należy jej przeprowadzić zanim bruksizm zostanie opanowany. Wtedy za pomocą wypełnień estetycznych, odbudowy protetycznej lub implantów można odbudować uśmiech – celem jest przywrócenie zębom ich pierwotnej długości.

Co jeszcze możesz zrobić?

Ćwiczenia rozluźniające zgryz

Bruksizm może się objawiać także za dnia. Jeśli poczujesz napięcie mięśni szczęki to zamknij i otwórz kilka razy usta – pomoże to je rozluźnić. Możesz także masować miejsca, w których zazwyczaj pojawia się napięcie, w celu rozluźnienia mięśni.

Aktywność  fizyczna

Uprawianie sportu znacznie poprawia zdolność radzenia sobie ze stresem. Pozwala rozładować negatywne emocje. Niektóre dyscypliny, takie jak na przykład joga, uczą technik relaksacyjnych i kontrolowania oddechu, które mogą nam pomóc się rozluźnić po stresującym dniu i iść spać  po odpowiednim wyciszeniu – co zmniejszy ryzyko zaciskania szczęki i zgrzytania zębami w nocy.

Terapia

W niektórych przypadkach ćwiczenia rozluźniające i aktywność, a także pomoc stomatologa nie będą wystarczające, zwłaszcza gdy przyczyna została zidentyfikowana jako przewlekły stres. Pomoc psychologa w takiej sytuacji może okazać się nieoceniona.

Masz więcej pytań?

W Vita Medical od lat pomagamy pacjentom, u których występuje bruksizm. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania na temat tej choroby.

Skontaktuj się z nami!

VITA MEDICAL

Basztowa 3

31-143 Kraków

instytut@vitamedical.com.pl

tel. (12) 426 55 50

Kom. 513 074 364

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial