Za zdrowe zęby naszych pociech odpowiadamy my – dorośli. Jak przygotować dziecko do wizyty w gabinecie? Jak motywować do dalszego leczenia?

Lęk przed gabinetem stomatologicznym nie bierze się znikąd. Zazwyczaj jest on podyktowany przykrym doświadczeniem z innego gabinetu, a czasem samą opowieścią rodzica o tym, co może się wydarzyć podczas wizyty. Najgorsze, co rodzic może dziecku powiedzieć to „nie bój się”, „nie będzie bolało”. Te dwa zdania od razu przynoszą niemiłe skojarzenia. Dziecko wyczuwa, że nie będzie łatwo. Unikać należy również opowiadania o sprzęcie medycznym, np. „małej strzykawce”, „cieniuteńkiej igiełce”. Nigdy też nie należy straszyć dziecka dentystą, żeby zmotywować go do codziennego mycia zębów!

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Przez to, co nasze dzieci lubią najbardziej – zabawę! Pooglądajcie zęby w lustrze, pobawcie się w dentystę – wyleczcie wszystkie zęby misiom! Poinformuj dziecko o tym, że następnego dnia pójdzie na wizytę do prawdziwego gabinetu. Dla zmniejszenia stresu związanego z wizytą u lekarza, umów dziecko na wizytę adaptacyjną. Podczas takiej wizyty zazwyczaj nie rozpoczyna się leczenia. Dziecko ma za to czas na zapoznanie się z gabinetem, zaprzyjaźnienie się z lekarzem, oglądanie sprzętu, rysowanie. Najlepiej gdyby wizyta adaptacyjna była pierwszym kontaktem z gabinetem stomatologicznym – jeśli Mały Pacjent trafi do gabinetu z bólem, leczenie nie będzie kojarzyło mu się już tak pozytywnie. Do gabinetu zabrać możemy także ulubioną maskotkę czy film, który Pacjent będzie mógł oglądać w trakcie zabiegu.

Jak motywować dziecko do leczenia?

Opowiadając o miłych lekarzach, o nagrodach dla dzielnych pacjentów oraz o kolorowych wypełnieniach w zębach mlecznych, którymi można pochwalić się przed kolegami. Mamy nawet takie z brokatem!

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial