Stomatologia dziecięca czyli pedodoncja

to specjalizacja stomatologiczna wyodrębniona dlatego, że zęby dzieci różnią się budowa od zębów osób dorosłych. Jest to dziedzina, w której najważniejsze jest zadbanie o dobre samopoczucie Pacjenta i zniwelowanie strachu przed leczeniem.

Pedodoncja zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami, jak:

  • ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania,
  • leczenie zębów mlecznych,
  • leczenie zębów stałych niedojrzałych,
  • leczenie chorób błony śluzowej u dzieci,
  • profilaktyka próchnicy i wad zgryzu u dzieci.
Stomatologia dziecięca Kraków

Stomatologia dziecięca Kraków

 

W Vita Medical dbamy o komfort naszych Pacjentów i nie narażamy ich na nieprzyjemne wspomnienia z wizyty
u dentysty. Wszystkie zabiegi odbywają się w przyjaznej atmosferze oraz
z użyciem specjalnych znieczuleń, dzięki którym Pacjenci nie będą się bali kolejnych wizyty. Mali Pacjenci mają swój własny kącik w naszej recepcji,
a w czasie leczenia mogą oglądać ulubione bajki.

 

Wizyta adaptacyjna

To wizyta, na którą dziecko przychodzi przed rozpoczęciem leczenia. W jej trakcie zazwyczaj nie rozpoczyna się leczenia. Dziecko ma za to czas na zapoznanie się z gabinetem, zaprzyjaźnienie się z lekarzem, oglądanie sprzętu, rysowanie. Dzięki temu wizyta u dentysty nie będzie kojarzyła się negatywnie. Dodatkowo w naszej poczekalni znajduje się specjalny kącik dla dzieci.

Leczenie zębów u dzieci

Leczenie zębów mlecznych, choć często lekceważone, jest niezwykle ważne. O zęby mleczne należy bowiem dbać tak samo, jak o zęby stałe. Leczenie to jest bardzo podobne do leczenia osób dorosłych.

Podczas zabiegu Pacjenta znieczula się tak, by nie czuł dyskomfortu podczas leczenia.
W gabinecie cały czas może znajdować się rodzic bądź opiekun. Dziecko może wybrać kolor swojego wypełnienia, a po wizycie odebrać nagrodę dla dzielnych Pacjentów – motywuje to do dalszego leczenia.

Lapisowanie

Lapisowanie polega się na naniesieniu na zęby preparatu, z którego wytrąca się azotanu srebra. Azotan blokuje kanaliki zębinowe nie dopuszczając do pogłębienia się próchnicy. Jest to metoda przestarzała i bardzo nieestetyczna (zęby robią się czarne). Obecnie jest wiele innych, łagodniejszych metody leczenia. Stosuje się ją jednak w wyjątkowych przypadkach.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie polega na naniesieniu na zęby specjalnego lakieru fluorowego, który wzmacnia szkliwo i zapobiega próchnicy. Im więcej fluoru zostanie wbudowane w szkliwo dziecka, tym większa szansa iż odeprze ono kwasy je demineralizujące. Kwasy te produkowane są w jamie ustnej przez bakterie odpowiedzialne za próchnicę.

Lakowanie zębów

Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i dość krótki. Polega na naniesieniu na bruzdy
w zębach specjalnego lakieru, który je uszczelni. W tych miejscach bowiem (ze względu na ich budowę) najczęściej osadzają się resztki pokarmu, które ciężko usunąć, a są one pożywką dla bakterii, które mogą wywołać próchnicę.

 

Więcej informacji na temat tego, jak przygotować dziecko do wizyty w gabinecie znajdziecie Państwo w zakładce Dla dzieci.

 

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial