Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jakie niebezpieczeństwo czyha na nas w momencie, gdy tracimy naturalne uzębienie. Wtedy to właśnie rozpoczyna się jeden z najgroźniejszych dla zdrowia naszej jamy ustnej procesów – zanik kości szczęki lub żuchwy.

Regeneracja kości

Na czerwono zaznaczono miejsca, gdzie rozpoczął się proces znikania kości

Już kilka tygodni po utracie zęba (czy to w wyniku ekstrakcji czy też z przyczyn naturalnych lub mechanicznych) osłabiona kość szczęki zaczyna zanikać w szybkim tempie. Szacunkowo już 60% kości zanika w czasie pierwszych 6 tygodni. W tej sytuacji niezwykle ważne jest udanie się do stomatologa, który pomoże znaleźć nam komfortowe wyjście z tej sytuacji.

Często jednak na profilaktykę jest już zbyt późno – znaczna część kości naszej szczęki uległa zanikowi. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim skontaktować się z lekarzem. Jeśli chcemy uzupełnić braki w uzębieniu za pomocą koron, implantów lub mostów musimy liczyć się z tym, że wcześniej niezbędne będzie “odbudowanie” utraconej kości.

Regeneracji kości – sposoby

Dynamiczny rozwój medycyny pozwolił na opracowanie kilku innowacyjnych zabiegów umożliwiających regenerację kości. Do najczęściej stosowanych zabiegów zaliczymy:

  • podniesienie dna zatoki
  • przeszczepy kości
  • sterowaną regenerację kości.

Poniżej znajdziesz krótkie omówienie każdej z nich.

Podniesienie dna zatoki

Zatoki szczękowe umiejscowione są w kościach szczękowych poniżej oczu. Gdy dochodzi do utraty zęba w tym obszarze następuje rozszerzenie się zatoki przez zajęcie przez nią miejsca utraconych korzeni. Aby odbudować w tym miejscu kość należy wykonać specjalny otwór, a następnie specjalistycznym narzędziem odpowiednio wymodelować błonę zatoki. Z reguły stomatolog stara się, aby zatoka przybrała taki sam kształt jak przed zanikiem kości.

W wydrążonym otworze umieszcza się substytut kości, który pozwala na stabilne zamocowanie implantu, a z biegiem czasu goi się tworząc solidne otoczenie nowego zęba.

Przeszczep kości

Do potrzeb tego zabiegu pobrany zostaje fragment kości pochodzący z innego miejsca w ciele Pacjenta (np. z okolic jamy ustnej lub przy dużych ubytkach z tarczy biodrowej), a następnie zostaje on zamocowany za pomocą specjalnych śrubek do zanikającego fragmentu kości. Fragment taki potrzebuje około pół roku na właściwe zagojenie się i dopiero po tym okresie możliwe jest wprowadzenie implantu.

Sterowana regeneracja kości

Polega na umieszczeniu w okolicy, którą chcemy odbudować materiału kościozastępczego oraz pokrycie go specjalną błoną zaporową. Błona ta ma za zadanie chronić regenerowany obszar przed wrastaniem tkanek miękkich. Odbudowa trwa kilka miesięcy, a jej efektem jest zregenerowana tkanka własna Pacjenta, która może stać się bezpiecznym i stabilnym nośnikiem dla implantów.

Odzyskanie zdrowego uśmiechu jeszcze nigdy nie było tak proste. Już kilkanaście tygodni wystarczy, by zregenerwować nawet znacznie uszkodzoną kość. Odbudowane kości to pierwszy krok do powrotu pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat leczenia implantologicznego przeczytaj:

Jeśli dotknął Cię problem utraty zęba lub zaniku kości szczęki bądź żuchwy skontaktuj się ze specjalistami z Prywatnej Kliniki Vita Medical. Pomożemy Ci wrócić do pełni zdrowia, a Twój uśmiech odzyska dawny blask.

 Skontaktuj się 

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial