smile

Leczenie implantologiczne dla zdecydowanej większości spoleczeństwa jest zwrotem nie dość, że niejasnym, to i trochę niepokojącym. Okazuje się bowiem, że wstawienie nowego zęba jest zdecydowanie trudniejsze niż jego usunięcie i obejmuje kilka pomniejszych etapów.

 

Poniżej omówimy najważniejsze etapy leczenia implantologicznego.

Proces leczenia implantologicznego powinien rozpocząć się w chwili usunięcia zęba lub niezwłocznie po jego utracie poza gabinetem stomatologicznym (np. w wyniku wypadku itp.). Tylko szybka reakcja pozwoli na uzyskanie optymalnych efektów, a także zminimalizuje szkody w naszym zdrowiu. Jeszcze przed przystąpieniem do leczenia implantologicznego lekarz powinien przeprowadzić badanie stomatologiczne oraz ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. Dopiero na tej podstawie stomatolog może określić predyspozycje pacjenta do podjęcia leczenia, bądź do jego zaniechania. Obecnie standardem jest wykonywanie zdjęć rentgenowskich przed rozpoczęciem leczenia.

Plan leczenia

Pierwszym etapem procesu leczenia implantologicznego powinno być opracowanie kompleksowego planu leczenia. Pozwoli to szacunkowo opracować terminy kolejnych wizyt oraz przewidzieć wstępny czas jego zakończenia. Indywidualny plan leczenia dostosowany jest do potrzeb naszej jamy ustnej. Doświadczony implantolog jest w stanie, z dużą dokładnością, sprecyzować czas trwania składowych części procesu leczenia. Plan leczenia ściśle związany jest ze stanem kości szczęki oraz z ogólnym stanem jamy ustnej pacjenta.

Część chirurgiczna

Jeżeli kość szczęki nie wymaga długotrwałego leczenia i regeneracji (o czym dowiesz się więcej tutaj: https://www.vitamedical.com.pl/blog/regeneracja-kosci-stomatologiczne-metody-odbudowy-kosci/#more-2175), po wykonaniu niezbędnych badań można przystąpić do części chirurgicznej wstawiania implantu. Wykonany z tytanu implant, którego zadaniem jest zastąpienie naturalnych korzeni zęba, wszczepiany jest podczas krótkiego zabiegu, wykonanego w znieczuleniu miejscowym, do kości szczęki.

Zobacz animacje na ten temat:

image01

www.youtube.com/watch?v=r8NxHw-2GDg

 

 

lub

 

image00

https://www.youtube.com/watch?v=_wGvcbJXX2s

 

 

 

 

 

Po wszczepieniu implantu tkanka kostna “oblewa” tytanową wstawkę (nazywamy ten proces osteointegracją) mocując ją na stałe w kości. Proces ten trwa od 6 do 12 tygodni. Natomiast już po ok. 14 dniach od zabiegu można zdjąć szwy, które zostały złożone po nacięciu dziąsła, przed zaimplementowaniem w nim implantu.

Część protetyczna

W tej części procesu leczenia implantologicznego mocowany jest tzw. łącznik, który ma na celu stabilne utrzymanie korony, mostu lub protezy na zamocowanym uprzednio sztucznym korzeniu, czyli implancie.

Po zamocowaniu łącznika pobrane zostają wciski, które następnie przekazywane są do laboratorium, gdzie stanowią podstawę do stworzenia obdudowy protetycznej. Nie musisz się martwić, że nowy ząb będzie bielszy niż pozostałe – jego kolor zostanie dopasowany do pozostałych zębów, przez co będzie sprawiał wrażenie i pełnił funkcję zęba naturalnego.

Po zakończonym procesie leczenia implantologicznego warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Tylko regularne wizyty pozwolą na wychwycenie wszelkich nieprawidłowości dotyczących implantu, a także pomogą zapobiec w przyszłości sytuacjom, w których wstawienie “zastępczych zębów” okaże się niezbędne.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia implantologicznego przeczytaj:

Jeśli masz więcej pytań dotyczącyh procesu leczenia implantologicznego skontaktuj się z nami. Nasi lekarze chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

[Skontaktuj się]

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial