Protetyka stomatologiczna

Dla kogo jest protetyka? Dlaczego nie należy zaniedbywać ubytków w uzębieniu? Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych i dla kogo będą odpowiednie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

 

Co to jest protetyka?

Protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się odtwarzaniem pierwotnego stanu zębów, który został zaburzony na skutek utraty zębów naturalnych lub ich mocnego uszkodzenia. Odtwarzanie odbywa się dzięki zastosowaniu uzupełnień protetycznych.

Protetyka pozwala na przywrócenie upośledzonych funkcji jamy ustnej, takich jak żucie czy mówienie, a także poprawia estetykę uśmiechu, polepszając tym samym komfort życia i pewność siebie pacjenta.

 

Dla kogo jest protetyka?

Choć protetyka kojarzy się jedynie z uzupełnianiem ubytków w uzębieniu, to posiada znacznie więcej funkcji. Należą do nich:

 • leczenie chorób przyzębia,
 • leczenie zaburzeń czynnościowych (bruksizm),
 • leczenie u dzieci i nastolatków celem niedopuszczenia do nieprawidłowego rozwoju zębów,
 • poprawa estetyki twarzy.

 

Dlaczego ubytki w uzębieniu są niebezpieczne?

Braki w uzębieniu mogą być przyczyną różnych zaburzeń w obrębie jamy ustnej. Zagrożenia z nimi związane to:

 • rozchwianie się zębów,
 • choroby przyzębia,
 • przemieszczanie się zębów,
 • dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych,
 • zmiany w wyglądzie twarzy, np. zapadanie się policzków.

 

Protezy ruchome

Protezy ruchome służą do uzupełniania ubytków w sposób nieinwazyjny. Przy bezzębiu stosowane są protezy całkowite – zazwyczaj akrylowe. Odbudowują uzębienie w całym łuku zębowym. W przypadku protez całkowitych dolnych, często wskazane jest wszczepienie dwóch implantów, które zapobiegają nadmiernej ruchomości protezy.

Protezy częściowe stosowane są gdy pacjent posiada część zębów własnych. Mogą być osiadające akrylowe, nylonowe lub szkieletowe.

Po otrzymaniu protezy od dentysty konieczne są wizyty kontrolne mające na celu korektę protezy i poprawę jej dopasowania. Pierwsza odbywa się dzień lub dwa po oddaniu protezy pacjentowi, kolejna po tygodniu lub dwóch. Protezy powinny być wymieniane co 5 lat.

 

Osiadające czy szkieletowe?

Protezy osiadające akrylowe – są tanie w wykonaniu i w razie utraty kolejnych zębów możliwe jest w łatwy sposób przyłączenie do nich nowego sztucznego zęba. Do ich wad można zaliczyć fakt, że utrzymują się gorzej niż inne protezy. Ponadto porowata struktura akrylu sprawia, że ciężko usunąć z nich resztki jedzenia i mikroorganizmy, co stwarza korzystne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Dodatkowo klamry utrzymujące protezę mogą powodować ścieranie zębów.

Protezy nylonowe – są cieńsze od protez akrylowych i lepiej się od nich utrzymują. Zajmują mniej miejsca w jamie ustnej, a zamiast metalowych klamer posiadają elastyczne klamry w kolorze dziąseł.

Protezy szkieletowe – są wykonane z metalu i akrylu. Formowane są na metalowej podstawie, która jest dopasowana do kształtu jamy ustnej pacjenta. Utrzymywane są za pomocą metalowych klamer. Są niewidoczne i bardziej komfortowe w trakcie mówienia i spożywania posiłków niż protezy akrylowe.

 

Jak przywyknąć do noszenia protezy?

Proteza jest ciałem obcym i może powodować dyskomfort, a także trudności w mówieniu i jedzeniu. Jak pokonać te problemy?

 • Trudności w mówieniu – aby je pokonać należy ćwiczyć mówienie poprzez powolne i wyraźne wymawianie słów. Pomocne może być także czytanie na głos. Ważne jest tez, aby protezę nosić jak najczęściej, nie tylko “od święta”.
 • Trudności w jedzeniu – ich przezwyciężenie może zająć trochę więcej czasu. Pożywienie powinno się na początku kroić na małe kawałki. Co więcej należy unikać twardych pokarmów. Istotny jest również sposób przeżuwania – musi być obustronne, aby proteza nie odchylała się z jednej strony co mogłoby spowodować przedostanie się pod nią cząstek jedzenia.

 

Higiena protezy ruchomej

Kilka podstawowych zasad higieny protezy pozwoli Ci uniknąć chorób śluzówki jamy ustnej i innych problemów związanych z noszeniem protezy.

 1. Proteza powinna być przechowywana w suchym miejscu, najlepiej szczelnym pojemniku. Unikaj trzymania jej w szklance z wodą, gdyż takie środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.
 2. Nie noś protezy przez całą dobę. Powinna być usuwana z jamy ustnej na 6 do 8 godzin dziennie – najlepiej w nocy.
 3. Wyjmuj protezę także po posiłkach, aby usunąć z niej resztki jedzenia szczoteczką lub gdy nie ma takiej możliwości – pod strumieniem wody.
 4. Czyść protezę przynajmniej raz dziennie przy pomocy szczoteczki. Raz w tygodniu możesz użyć w tym celu także specjalnych tabletek do czyszczenia protez.

 

Kremy do protez

Kremy czy też kleje do protez są środkami adhezyjnymi, które poprawiają utrzymywanie się protezy w ustach, zwłaszcza u pacjentów ze znacznymi brakami w uzębieniu. Zwiększają komfort, ponieważ wypełniają przestrzeń pomiędzy protezą a błoną śluzową i zapobiegają przedostawaniu się cząstek jedzenia. Działają od 6 do 12 godzin.

Kremy do protez nie powinny być stosowane na co dzień, gdyż mogą negatywnie działać na błonę śluzową. Mogą doprowadzić do zapalenia śluzówki jamy ustnej ze względu na zwiększony wzrost bakterii i grzybów. Mogą też obniżać pH w ustach, co również negatywnie wpływa na błonę śluzową.

 

Korony

Korony służą do uzupełniania znacznych ubytków w koronie zęba. Najczęściej stosowane są korony porcelanowe i ceramiczne. Powinny służyć pacjentowi w stanie niezmienionym przez co najmniej 10 lat. Korony często stanowią część mostu protetycznego. Za najlepsze korony są uznawane korony ceramiczne na podbudowie z cyrkonu ze względu na fakt, że są całkowicie biozgodne.

 

Mosty

Celem mostów protetycznych jest uzupełnienie luk po jednym lub kilku zębach. Most może zostać umieszczony na filarach w postaci własnych zębów pacjenta lub na implantach, do których zostaje przytwierdzony za pomocą cementu stomatologicznego. Najczęściej stosowane są mosty porcelanowe.

 

Licówki

Licówki to jeden z rodzajów protez stałych. Są to cienkie płytki ceramiczne służące do licowania przedsionkowych powierzchni zębów (zazwyczaj przednich). Są wykorzystywane przede wszystkim w celach estetycznych – dzięki nim można skorygować kształt zębów. Pozwalają także na ukrycie intensywnych przebarwień.

Co więcej mogą służyć jako odtworzenie zębów siecznych po złamaniu. Licówek powinny unikać jednak osoby cierpiące z powodu bruksizmu, a także Ci, u których występują nieprawidłowości w zgryzie. Innym przeciwwskazaniem do stosowania licówek są mocno zniszczone zęby z licznymi wypełnieniami.

 

Które rozwiązanie jest dla Ciebie?

W przypadku licznych braków w uzębieniu lub bezzębia najlepiej sprawdzą się protezy częściowe i całkowite. Protezy są świetnym rozwiązaniem w przypadku ograniczonych zasobów finansowych – są znacznie tańsze niż mosty czy uzupełnienie ubytków implantami. Ich minusem jest jednak ograniczony komfort, a dla niektórych może nim być również niewystarczająca estetyka.

Korony sprawdzą się, gdy istnieje konieczność odbudowy korony zęba, na przykład po leczeniu kanałowym. Dostępne są w wielu wariantach, dzięki czemu można dobrać odpowiednie nie tylko do swoich potrzeb, ale także do możliwości finansowych.

Mosty to rozwiązanie optymalne cenowo pomiędzy rozwiązaniami takimi jak protezy i implanty. Pozwalają na odbudowę części uzębienia, nie zajmują w jamie ustnej więcej miejsca niż zęby naturalne, a także zapobiegają zanikowi kości.

 

Zapraszamy także na naszą prezentację na temat protetyki:

Masz ubytki w uzębieniu i zastanawiasz się nad uzupełnieniem protetycznym? Nasi lekarze mogą pomóc Ci znaleźć rozwiązanie odpowiednie do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial