Implanty w stomatologi wszczepiane są w miejsce utraconych zębów i zastępują ich korzenie pozwalając na umocowanie na swojej powierzchni protez, mostów lub koron. Materiałem budującym implant stomatologiczny jest tytan, ponieważ jest on obojętny dla organizmu człowieka. Z reguły implant ma kształt śruby wszczepianej przez lekarza do kości szczęki lub żuchwy.

implanty

Implantologia

To dział stomatologii zajmujący się uzupełnianiem braków poprzez osadzanie w kości tytanowej śruby, która zastępuje utracony korzeń zęba.

Długość oraz średnica implantu dobierana jest przez stomatologa na podstawie badania przeprowadzonego podczas wcześniejszych wizyt oraz dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Zabieg wszczepienia implantu wymaga jedynie miejscowego znieczulenia. Po wszczepieniu tytanowej śruby szczęka potrzebuje pewnego okresu czasu na zagojenie się. W tym czasie implant zrasta się z tkanką kostną i na stałe pozostaje zamocowany w szczęce.

Ile długo trwa leczenie?

Jeżeli podczas wcześniejszych wizyt nie wykryto przeciwwskazań oraz zaniku kości szczęki (w przypadku zaniku kości szczęki prawdopodobnie niezbędna będzie wcześniejsza regeneracja kości, o której przeczytasz tutaj: https://www.vitamedical.com.pl/regeneracja-kosci/). Sam zabieg wszczepienia implantu trwa z reguły nie dłużej niż 20-30 minut. Następnym etapem jest okres gojenia się rany, który w optymalnych warunkach trwa około dwóch do trzech miesięcy. Po okresie osteointegracji stomatolog montuje śrubę gojącą, która wspomaga właściwe kształtowanie się dziąsła. Następnie, w czasie nie krótszym niż dwa tygodnie od złożenia śruby gojącej na implant montuje się mostek lub koronę. Wtedy właśnie następuje zakończenie procesu kompleksowego wszczepienia implantu. Dokładnie opisany procesu leczenia implantologicznego znajdziesz tutaj: https://www.vitamedical.com.pl/proces-leczenia/

Ile implantów?

Liczba implantów, które należy wszczepić do szczęki jest uzależniona od liczby ubytków w naszych naturalnych zębach. Nieprawdą jest to, iż każdy ząb, który straciliśmy musi zostać zastąpiony przez osobny implant. Zazwyczaj, szczególnie przy dużej liczbie ubytków sąsiadujących ze sobą, stomatolog decyduje o wprowadzeniu mniejszej liczby śrub tytanowych. Takie postępowanie uwarunkowane jest głównie troską o to, by nie przeciążać kości.

Dlaczego implanty?

Oprócz tego, że przywracają piękny i zdrowo wyglądający uśmiech, a nam dodają pewności siebie, implanty mają ogromny wpływ na zdrowie naszej jamy ustnej. Korony, mosty lub protezy imitujące wygląd naturalnych zębów, mocowane są na implancie za pomocą specjalnego łącznika wykonanego z tytanu. Umocowanie takie pozwala na pewne i stabilne zamontowanie elementów protetycznych.

Kolejną zaletą wynikającą z posiadania implantów jest to, że korzystnie wpływa na kości szczęki. Implant nie pozwala na przesuwanie i krzywienie się zębów, a do tego zajmuje miejsce nieestetycznie wyglądającej dziury w dziąśle. Dodatkowo zapobiega zanikowi kości szczęki, z którym niejednokrotnie można się spotkać w przypadku długiego okresu, który minął od czasu utraty zęba.

Po zabiegu wszczepienia implantu i uzupełnienia go o elementy protetyczne “nowe zęby” wyglądają naturalnie oraz spełniają takie same funkcje jak ich naturalne odpowiedniki. W przypadku dobrze wykonanego zabiegu Pacjent nie powinien odczuwać żadnej różnicy pomiędzy swoim naturalnym uzębieniem, a zębami stworzonymi dla niego przez implantologa.

Skontaktuj się z nami!

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial