implanty

Implanty – pytania i odpowiedzi

Implanty Kraków

1. Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc założyć implanty?

Wszystko zależy od warunków panujących w jamie ustnej pacjenta. Decyzje o tym, czy implanty można założyć podejmuje lekarz po konsultacji i dokładnej ocenie zdjęć Rtg, a w szczególnie trudnych przypadkach lub nietypowej anatomii również po tomografii komputerowej TK.

2. Jakie są przeciwwskazania?

Jak w każdej dziedzinie medycyny istnieje grupa pacjentów, u których nie można przeprowadzić zabiegu implantacji. Najczęstszą przyczyna są choroby układowe jak i anatomiczne warunki w jamie ustnej pacjenta.

3. Czy podeszły wiek może wykluczyć możliwość wstawienia implantów?

Operacja wszczepienia implantów niesie za sobą niewielkie ryzyko, dlatego może być przeprowadzana u każdego pacjenta, który ukończył 18 lat, gdyż jedynym technicznym warunkiem jest pełny rozwój kości. Górna granica wieku nie jest określona. Wystarczy, że pacjent dysponuje takim zdrowiem, które pozwala mu na jakikolwiek leczenie stomatologiczne.

4. Jak długo trwa okres związany z zamocowaniem sztucznych zębów?

Ilość wizyt związanych z wszczepieniem implantów zależy od zakresu i rodzaju leczenia. Jednakże warto wspomnieć tutaj o tym jak wygląda przykładowa implantacja zębów. Pierwsze spotkanie to wizyta konsultacyjna. Pozwala ona rozwiać możliwe wątpliwości związane z decyzją. Kolejna wizyta związana jest z realizacją wstępnych badań i zaplanowaniu operacji. Po wszystkich ustaleniach pozostaje umówić się na wstawienie implantów. Kolejnym punktem po zoperowaniu są dwie wizyty kontrolne. Pierwsza dwa dni po zabiegu, aby sprawdzić czy wszystko się poprawnie goi. Drugą konsultację planuje się zwykle po 10 dniach w celu zdjęcia szwów.

5. Czy wstawienie implantów wiąże się z dodatkowymi zabiegami?

W niektórych przypadkach jest podejmowana decyzja o dodatkowych zabiegach. Wszystko uwarunkowane jest anatomią(np. podniesienie dna zatoki szczękowej tzw. sinus lift-zabieg wykonywany jest w przypadku utraty kości w szczęce górnej celem przygotowania podłoża kostnego dla przyszłych implantów) lub ze względów kosmetycznych (augmentacja wyrostka-np. po urazach).

6. Czy znieczulenie miejscowe jest naprawdę wystarczające?

Tak, zabieg mimo zdawałoby się poważnej ingerencji nie wymaga znieczulenia ogólnego. Miejscowe w zupełności wystarczy, aby pacjent podczas operacji inie odczuwał bólu, Jedynym odczuciem jakie może czuć pacjent są delikatne wibracje i niewielki ucisk podczas przygotowywania miejsca na implant i wszczepiania. Wybór znieczulenia miejscowego jest również rozwiązaniem powodującym znacznie mniej konsekwencji niż znieczulenie ogólne. Jeśli jednak pacjent ma wątpliwości jesteśmy otwarci na rozmowę.

7. Czy rekonwalescencja po operacji wiąże się z dużym dyskomfortem, bólem?

Bezpośrednio po zabiegu aplikowany jest pacjentowi antybiotyk, oraz leki przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Przez pierwszy tydzień pacjent może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe i mieć niewielki obrzęk.

8. Po jakim czasie można wykonać wcześniej zaplanowane uzupełnienia protetyczne?

Implant wygaja się od 3 do 6 miesięcy w zależności czy jest to żuchwa(3 miesiące) czy szczęka (6 miesięcy). Po tym czasie można wykonać wszelkie ustalone uzupełnienia protetyczne. W przypadku uzupełnień na implantach jest bardzo dużo możliwości i rozwiązań. Od pojedynczych koron, po wielopunktowe mosty. Mogą to być uzupełnienia stałe lub  wyjmowane.

9. Czy implanty przeszkadzają w jedzeniu i piciu?

Protezy zębów są bardzo ściśle przymocowane do zębów, dlatego nie powodują żadnego dyskomfortu przy spożywaniu posiłków i napojów. Pacjent może czuć się pewnie podczas jedzenia i picia.

10. Czy będę musiała jakoś szczególnie dbać o zęby po wstawieniu protezy?

Założenie implantów poza odzyskaniem wizualnie estetycznego uśmiechu, nie wpływa znacznie na pielęgnację jamy ustnej. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na okolice między zębami, a dziąsłem. Szczeliny te są miejscem w którym mogą rozwinąć się bakterie powodując zakażenie kości w okół implantu. Aby do tego nie doszło wystarczy używać nici dentystycznej i raz na trzy miesiące spotkać się ze stomatologiem, który podda zęby profesjonalnemu czyszczeniu.

11. Czy implanty są na stałe? czy trzeba je co jakiś czas wymieniać?

Prawidłowo przeprowadzona operacja powoduje, że implant przy odpowiedniej higienie będzie bez żadnych interwencji trzymał się w szczęce pacjenta. Ponadto jest on bardziej odporny na złamania i próchnicę niż naturalny ząb.

12. Czy używanie implantów może być problematyczne w przypadku posiadania rozrusznika serca?

Implanty Kraków nie wywołują efektu elektromagnetycznego, więc nie wpływają na pracę stymulatora serca. Pacjent może więc bez przeszkód skorzystać z wszepienia implantów.

Jeśli nie znaleźli Państwo powyżej odpowiedzi na niepokojące Was pytanie i nadal mają wątpliwości co do decyzji wstawienia implantów zapraszamy do kontaktu.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial