Leczenie kanałowe czyli endodoncja

 

Diagnoza: ząb wymaga leczenia kanałowego – co to znaczy?

Ząb wymaga leczenia kanałowego, gdy bakterie próchnicy przedostały się do jego korzeni. Oznacza to, że pokonały już one szkliwo i zębinę, dostając się tym samym do ukrwionej oraz unerwionej miazgi zęba. Miazga jest połączona krwioobiegiem z całym organizmem człowieka – dlatego jest to sytuacja niebezpieczna, tak dla zęba, jak i dla zdrowia całego organizmu. Może ona mieć niekorzystny wpływ na narządy – serce, nerki i inne, ale również na stawy, co może być przyczyną dolegliwości bólowych.

Leczenie kanałowe

 

Jak leczymy kanałowo?

W Vita Medical wykorzystujemy w trakcie leczenia endometry – elektroniczne urządzenia, które umożliwiając zmierzenie głębokości kanału zębowego w każdych warunkach zabiegowych. Ponadto używamy wielu specjalistycznych narzędzi ręcznych i maszynowych nowej generacji, dających możliwość dokładnego opracowania kanałów zęba, systemy wypełniania za pomocą gorącej gutaperki (materiał do wypełniania wyczyszczonych kanałów).

Cały zabieg przeprowadza się z użyciem lup stomatologicznych.

Skuteczność zabiegu: ok. 96% przypadków jest skuteczne i zapewnia zatrzymanie zęba na długi czas. Nigdy jednak lekarz nie może zapewnić Pacjentowi pozytywnego rezultatu leczenia. Może jednak zagwarantować, że proces leczenia będzie przeprowadzony prawidłowo i będzie zgodny z najnowocześniejszymi metodami leczenia oraz zasadami sztuki medycznej.

 

Leczenie kanałowe – Etapy leczenia:

  1. Diagnoza – wykonujemy zdjęcie RTG i określamy, jaki jest stan kanałów w zębie,
    ale także ile korzeni ma ząb, jak są zbudowane i jaki mają kształt.
  2. Usunięcie próchnicy z korony zęba – oczyszczamy koronę zęba z bakterii próchnicowych i opracowujemy wnętrze zęba tak, aby uzyskać dostęp do kanałów wewnątrz korzeni.
  3. Oczyszczenie kanałów zęba – usuwamy zainfekowaną bakteriami miazgę
    z kanałów zęba, a następnie zeskrobujemy pozostałe bakterie ze ścianek kanałów. Później specjalnymi środkami oczyszczamy chemicznie ząb z nieusuniętych bakterii.
  4. Wypełnienie korzeni i odbudowa zęba – wyczyszczone i zdezynfekowane kanały wypełniamy specjalnym materiałem – np. gorącą gutaperką. Uszczelnia on kanał
    i zapewnia ochronę przed ponowną infekcją bakteriami. Na koniec tak wypełnionemu zębowi przywracamy jego pierwotny wygląd.

 

Dowiedz się więcej w Klinice stomatologicznej Vita Medical

 

 

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial