Wizyta adaptacyjna dziecka u dentysty

Wizyta adaptacyjna dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest kluczowa, bo to od niej zależy, czy maluch wyrobi sobie pozytywne skojarzenia związane z gabinetem stomatologicznym, czy wręcz przeciwnie. Nie warto więc czekać na pojawienie się bólu zęba u dziecka, gdyż taka wizyta jedynie wzbudzi negatywne doświadczenia ze stomatologiem. Już zawczasu można zaplanować wizytę adaptacyjną. Głównym celem wizyty adaptacyjnej jest oswojenie się małego pacjenta z gabinetem oraz zapobiegnięcie niechęci dziecka do dentysty.

Cel wizyty adaptacyjnej dziecka w gabinecie stomatologicznym

Wizyta adaptacyjna u stomatologa ma na celu zbudowanie zaufania dziecka do zabiegów leczniczych. Podczas wizyty nie są wykonywane żadne zabiegi, natomiast dentysta opowiada maluchowi o tym, jak należy dbać o zęby, pokazuje narzędzia dentystyczne, może również sprawdzić stan higieny jamy ustnej oraz uzębienia dziecka. Ważne jest, aby spotkanie odbyło się pod okiem doświadczonego dentysty stomatologii dziecięcej, który potrafi dostosować poziom rozmowy do wieku dziecka oraz przekazać wiedzę w formie zabawy. 

Ważne jest aby wizyta odbywała się w obecności rodziców, która daje małemu pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie, ułatwia zbudowanie zaufania między dzieckiem a stomatologiem. Przy okazji rodzic może zapoznać się ze stanem uzębienia dziecka, dowiedzieć się jak dbać o higienę jamy ustnej malucha, a także nauczyć się, jak rozpoznawać pierwsze objawy stanów chorobowych. 

Przed pierwszą wizytą u stomatologa – co należy wiedzieć?

Rolą rodzica jest zadbanie, aby wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzyła się dziecku pozytywnie. Należy więc od najmłodszych lat dziecka utrwalać skojarzenie wizyty u dentysty z białymi  i zdrowymi ząbkami oraz z leczeniem zębów jako pozytywnym aspektem. Absolutnie nie wolno straszyć dziecka bólem, dentystą, zastrzykiem, narzędziami, wyrywaniem zęba itp. Takie działanie zbuduje w maluchu lęk jeszcze przed pierwszym kontaktem z dentystą, który będzie ciężko przezwyciężyć. 

Przygotowanie dziecka do wizyty adaptacyjnej u dentysty

Najważniejsze jest pozytywne nastawienie dziecka nie tylko do samej wizyty, ale i do całego dnia. Należy więc upewnić się, że dziecko jest wypoczęte oraz że wie dokąd idzie i w jakim celu. Jeszcze przed planowaną wizytą u stomatologa można opowiedzieć dziecku, że usiądzie w fotelu dentystycznym lub nauczy się jak dbać o ząbki. Ważne, aby wizyta ta kojarzyła się z czymś przyjemnym i ekscytującym. Jeśli dziecko boi się dentysty, warto poinformować o tym fakcie, wówczas stomatolog może podpowiedzieć, w jaki sposób przygotować małego pacjenta do oswojenia się z gabinetem.

Podczas wizyty należy podtrzymywać uwagę dziecka na gabinecie dentystycznym oraz tym, co ma do powiedzenia stomatolog. Wiele również ułatwi współpraca z dentystą, który podczas spotkania zadba nie tylko o edukację dziecka, ale również o edukację rodziców związaną z leczeniem i nawykami w zakresie dbania o higienę ich pociechy. 

W jakim wieku zaplanować wizytę adaptacyjną dziecka?

Czas, w którym dziecko trafia do dentysty z bólem zęba uzależniony jest od wieku dziecka. Dobrze jest więc zaplanować wizytę adaptacyjną jak najwcześniej, jeszcze przed epizodami bólowymi lub innymi problemami, aby nasza pociecha nie zdążyła wyrobić sobie negatywnych skojarzeń z gabinetem dentystycznym. W związku z tym można stwierdzić, że maluch jest gotowy do odbycia wizyty adaptacyjnej nawet przed drugim rokiem życia. 

Dziecko po wizycie adaptacyjnej – co dalej?

Po pozytywnym przebiegu wizyty adaptacyjnej dziecka, należy dbać o utrwalenie dobrych skojarzeń u malucha, jednocześnie uważając, aby przypadkiem nie zaszczepiać w nim strachu.

  • Powiedz: Musimy dbać o ząbki, aby były białe i zdrowe.
  • Nie mów: Jeśli nie będziesz dbać o ząbki to będą bolały i pan dentysta będzie musiał borować.

Chociaż dziecko nie wie, czym jest borowanie, a przed swoim pierwszym doświadczeniem ze stomatologiem może nawet nie kojarzyć go z bólem to przedstawianie sprawy w takim kontekście z pewnością zacznie budzić niepotrzebny lęk.

Co możesz teraz zrobić?

Nie czekaj, aż Twoje dziecko zacznie boleć ząb – już teraz skontaktuj się z nami i zaplanuj wizytę adaptacyjną. Możesz to zrobić rezerwując wizytę online tutaj lub dzwoniąc na jeden z naszych numerów telefonu.

Umów się na wizytę

rejestracja@vitamedical.pl
tel. +48 (12) 426 55 50
tel. kom. +48 513 074 364

Instytutu Stomatologii Vita Medical w Krakowie
Author Info

Vita Medical

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial