12 426 55 50 | 513 074 364 rejestracja@vitamedical.pl
szczoteczki elektryczne

Szczoteczka elektryczna

Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od zwykłej?

Szczoteczka elektryczna nie jest niezbędna do tego, aby mieć zdrowe zęby, jednak potwierdzonym faktem jest, że czyści skuteczniej niż zwykła szczoteczka manualna.

Zęby szczotkować należy co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Jeśli będziemy stosować szczoteczkę manualną, ciężko nam będzie, za każdym razem dokładnie wymyć zęby. Ze szczoteczką elektryczną zadanie to staje się o wiele prostsze. Oczywiście musimy pamiętać, że najważniejsze jest to, że w ogóle szczotkujemy zęby.

Szczoteczka manualna występuje w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Przy szczotkowaniu musimy wykorzystać nasz nadgarstek i dłoń. W przypadku osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci, lepsza będzie szczoteczka elektryczna, którego nie wymaga dużego wysiłku.

Przewagi tradycyjnej szczoteczki do zębów

Szczoteczki manualne są tańsze. Nie wymagają też baterii i ładowania. Łatwe je spakować, jeśli udajemy się w podróż. Istnieje mnóstwo stylów, włókien i główek do wyboru. Niestety przy szczotkowaniu wymagają większego wysiłku. Ponadto nie mają zegara, który wskazywałby nam, ile myjemy zęby. Nie myje tak skutecznie jak szczoteczka elektryczna.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Wyróżniamy dwa rodzaje szczoteczek elektrycznych: oscylacyjne i soniczne. Oscylacyjne mają małe, okrągłe główki i poruszają się szybko w jednym kierunku, a następnie w drugim, podczas szczotkowania zębów. Wykonują od 2500 do 7000 uderzeń na minutę, w zależności od wybranego modelu. Najpopularniejszym producentem tego typu szczoteczki jest Oral-B.

Z kolei szczoteczki soniczne używają odpowiedniej technologii i wibrują z prędkością 30 tys- 40 tys na minutę. Główki przypominają te, które mają zwykłe szczoteczki i wibrują z boku na bok podczas szczotkowania zębów.

Zalety szczoteczek elektrycznych

Szczoteczki elektryczne są też lepszym wyborem dla osób, które mają problemy z zapaleniem lub stawów lub ograniczoną ruchowość w dłoniach i ramionach.

Szczoteczki te ponadto są przede wszystkim łatwe w użyciu. Dodatkowym ich atutem jest to, że sprawiają dzieciom wiele zabawy. Wiele ze szczoteczek elektrycznych wyposażonych jest w wbudowany zegar, dzięki czemu myjąc zęby wiemy, ile czasu już minęło, a ile jeszcze należy szczotkować.

Skuteczniej zapobiegają chorobom przyzębia (dziąseł) i eliminują płytkę nazębną.

Wady szczoteczek elektrycznych

Poza zaletami, które w większości skategoryzować można jako wygodę z używania, szczoteczki elektryczne mają też wady, do których można zaliczyć między innymi:

  • konieczność ładowania. Niestety będziemy musieli je ładować.
  • koszty zakupu i użytkowania. Kosztują też znacznie więcej niż zwykła szczoteczka manualna.
  • koszty użytkowania . Wymienne główki również mogą być kosztowne.
  • mała gama kolorów i kształtów Mniej mamy opcji, jeśli chodzi o style i główki. Potencjalnie są łamliwe.

Cena szczoteczki elektrycznej

Szczoteczki elektryczne kosztują co najmniej kilkadziesiąt złotych. Proste modele można znaleźć już w cenie około 50zł. Modele flagowe – wysokiej klasy, popularnych producentów mogą jednak kosztować 400-1000zł.

Dodatkowym kosztem są końcówki (główki), które kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Tak więc jak w każdej dziedzinie naszego życia: wygoda kosztuje! 🙂

 

Author Info

Vita Medical

Nasz Instytut tworzą lekarze z wielu obszarów stomatologii, którzy każdego roku biorą udział w szkoleniach, kursach i seminariach branżowych.
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial