Co to jest piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów to zabieg, który przeprowadza się w celu usunięcia przebarwień i osadów występujących na zębach, powstałych na skutek czynników zewnętrznych (palenie tytoniu, spożywanie kawy i herbaty). Usuwanie zanieczyszczeń z zębów następuje przy użyciu specjalistycznego przyrządu (piaskarki), z pomocą którego sprężone powietrze wraz z piaskiem i wodą uderza w powierzchnię zębów usuwając osad. Proszek dociera nawet do najbardziej niedostępnych miejsc. W jamie ustnej pacjenta umieszczany jest odsysacz, który usuwa proszek gromadzący się w trakcie trwania zabiegu. Czas jego przeprowadzania uzależniony jest od ilości i rodzaju zanieczyszczeń, przeważnie zajmuje około 30-40 minut. Piaskowanie pomaga również w zmaganiach z kamieniem nazębnym.
Terapia jest całkowicie bezbolesna i przede wszystkim bezpieczna. Osobom wrażliwym może doskwierać jedynie dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł oraz mogą one odczuwać nieprzyjemny, słony smak. Dolegliwości te ustępują samoistnie po paru godzinach od przeprowadzenia zabiegu.
Skąd bierze się płytka nazębna?
Płytka nazębna gromadzi się z resztek spożywanych pokarmów w połączeniu z drobnoustrojami, bakteriami oraz martwymi komórkami błony śluzowej. Tak skumulowana substancja osadza się na zębach tworząc lepki, miękki nalot. Bakterie, które są składnikiem płytki, wywołują paradontozę oraz zapalenie dziąseł. Odpowiedzialne są także za powstawanie próchnicy na skutek atakowania szkliwa zębów. Szczoteczka do zębów nie jest wystarczającym narzędziem w walce z płytką bakteryjną. Z tego względu zalecane jest regularne piaskowanie zębów. Piasek dentystyczny doskonale sprawdza się w roli niszczyciela przebarwień i szkodliwego osadu, gdyż dociera do wszystkich nawet najwęższych szczelin. Tym sposobem można zapobiec rozwojowi wielu chorób zębów oraz dziąseł.
Kto może skorzystać z piaskowania?
Na zabieg powinny zdecydować się:
- osoby palące papierosy,
- osoby noszące aparaty ortodontyczne,
- właściciele “stłoczonych” zębów,
- kawosze i herbaciarze,
- ci którzy korzystają z usług wybielania zębów.
Częstotliwość piaskowania
Osoby te zobowiązane są do korzystania z zabiegu co pół roku. Piaskowanie zębów to profilaktyka, którą należy przeprowadzać regularnie. Tylko w takim wypadku można osiągnąć zamierzone efekty. Poza osiągnięciem estetycznego wyglądu, tym sposobem zapobiega się rozwojowi bakterii, chorobom dziąseł i zębów. Ważna jest także odpowiednia higiena jamy ustnej. Poza prawidłowym szczotkowaniem (przynajmniej 2 razy dziennie) wskazane jest używanie nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej.
Po przeprowadzonym zabiegu (co najmniej przez 4 godziny) nie wolno spożywać pokarmów i napojów o ciemnej barwie, takich jak burak, czerwone wino, kawa czy herbata. Niewskazane jest także palenie tytoniu.
Przeciwwskazania do piaskowania zębów
Istnieją także przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii, należą do nich:
- alergie na składniki stosowane podczas zabiegu (np. soda),
- choroby układu oddechowego (pylica, mukowiscydoza, astma),
- rany powstałe w jamie ustnej,
- stan zapalny dziąseł lub jamy ustnej.
Piaskowanie nie usuwa jedynie trwałych przebarwień, które mają charakter wrodzony (zaburzenia rozwojowe szkliwa), a także przebarwień powstałych po antybiotykoterapii, czy początkowych plam próchnicowych.
Koszty piaskowania zębów
Cena usługi piaskowania zębów waha się w granicach od około 100 do 150 zł. Przy regularnych wizytach możesz liczyć na pakiety promocyjne, w skład których wchodzą także inne usługi. Popularne są pakiety promocyjne wraz z usługą piaskowania zawierające scaling. Dodatkowo możesz też skorzystać z fluoryzacji, polerowania zębów oraz profesjonalnego instruktażu higieny jamy ustnej.
Niestety nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu piaskowania w domu, gdyż wymaga to specjalistycznego sprzętu. Piaskowanie zębów nie jest też niestety refundowane. Jedyna możliwość to skorzystanie z usług prywatnego gabinetu stomatologicznego takiego jak Vita Medical. Zapraszamy do kontaktu!