Kamień nazębny – jak się go pozbyć?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna. Może nie tylko wpływać na estetykę uśmiechu, ale także sprzyjać rozwojowi chorób jamy ustnej. Jak się go pozbyć i jak zapobiegać jego powstawaniu?

Każda osoba ma inną podatność na tworzenie się kamienia nazębnego. Często podatność ta zwiększa się wraz z wiekiem. Może też wpływać na nią skład śliny. Jak powstaje kamień nazębny i dlaczego jest niebezpieczny?

Jak powstaje kamień nazębny?

Na zębach każdego dnia tworzy się płytka nazębna, czyli lepka i miękka warstwa bakterii i węglowodanów. Łatwo ją usunąć mechanicznie. Jeśli jednak higiena zostanie zaniedbana, a płytka nie będzie regularnie usuwana, to może dojść do mineralizacji, na skutek której płytka zamienia się w kamień nazębny. Kamień nazębny najczęściej gromadzi się na przednich zębach dolnych, zwłaszcza od strony języka, a także na bocznych zębach górnych od strony policzka. Dlaczego złogi kamienia nazębnego mogą być niebezpieczne?

Dlaczego kamień nazębny jest niebezpieczny?

Kamień może przemieszczać się pod dziąsła, a także między zęby, przez co dziąsła mogą zostać odepchnięte od zębów. Stwarza to ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i przyzębia. Choroby przyzębia w zaawansowanym stadium mogą prowadzić nawet do utraty zębów. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o prawidłową higienę, a w razie nagromadzenia się kamienia nazębnego jego usunięcie. W jaki sposób można się go pozbyć?

Jak można się pozbyć kamienia nazębnego?

Usunięcie kamienia nazębnego jest możliwe tylko u dentysty. Skaling i piaskowanie to zabiegi higienizacji, dzięki którym zęby mogą zostać oczyszczone z kamienia. Przeprowadzenie tych zabiegów zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, a także usuwa nieestetyczne przebarwienia, które mogą tworzyć się na zębach ze względu na porowatą strukturę kamienia.

Podczas zabiegu higienizacji najpierw przeprowadzany jest skaling ręczny lub ultradźwiękowy, w czasie którego kamień zostaje rozbity i częściowo usunięty. Następnie wykonywane jest piaskowanie, które usuwa drobne pozostałości kamienia po skalingu. Piaskowanie poleruje również powierzchnie zębów, przez co osadzanie się kamienia w przyszłości jest utrudnione. Skaling i piaskowanie mogą powodować lekkie uczucie dyskomfortu, jednak zazwyczaj są to zabiegi bezbolesne.

skaling

 Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego polega na regularnym usuwaniu płytki nazębnej. Do usunięcia płytki nazębnej wystarczająca jest prawidłowa higiena zębów, w tym nitkowanie, które usunie resztki pokarmu z trudno dostępnych zakamarków. Skuteczność oczyszczania można sprawdzić poprzez zastosowanie tabletek lub płynów wybarwiających płytkę nazębną.

Zdarza się, że nawet przy nienagannej higienie na zębach może pojawić się kamień nazębny, Dlatego tak ważne są regularne przeglądy zębów. Dentysta w razie stwierdzenia złogów kamienia zaleci zabieg higienizacji.

Skaling i piaskowanie w Vita Medical

Zapraszamy na profesjonalne zabiegi higienizacji do Vita Medical. Pomożemy Ci się pozbyć kamienia nazębnego, dzięki czemu Twój uśmiech będzie zdrowszy i piękniejszy 🙂

Skontaktuj się z nami
VITA MEDICAL
Tel. (12) 426 55 50
Kom. 513 074 364
instytut@vitamedical.com.pl

Author Info

Vita Medical

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial