Aparaty ortodontyczne stałe

Aparaty ortodontyczne stałe to połączone metalowym łukiem – drutem zamki, które są naklejane na powierzchni zębów. Łuki mocowane są do zamków za pomocą ligatur (metalowych lub elastycznych), czyli gumeczek o różnej barwie lub bezbarwnych. Aby poprawnie zamocować łuk w sloty (poziome szczeliny w zamkach) wykorzystuje się ligatury. Głównym zadaniem łuku jest wywieranie sił na poszczególne zęby, a tym samym doprowadzenie do ich przemieszczenia w pożądanym kierunku. Łuk i gumki – ligatury wymieniane są wielokrotnie podczas leczenia.

Aparaty ortodontyczne – rodzaje:

Aparat ortodontyczny metalowy

To najbardziej standardowy i najczęściej stosowany aparat ortodontyczny. Charakteryzują się wysoką trwałością, są odporne na korozję, a także wygodne i komfortowe. Ich dodatkową zaletą jest możliwość wyboru pomiędzy zamkami standardowymi i zamkami w wersji mini.

Estetyczne aparaty ortodontyczne (ceramiczny lub szafirowy)

Dzięki tworzywom, z których są wykonane, aparaty te cechują się wysoką estetyką oraz “zlewaniem” się z naturalnymi kolorami uzębienia. Zamki te są bardzo wytrzymałe. Decydując się na założenie zamków ceramicznych lub szafirowych należy pamiętać o unikaniu palenia oraz produktów spożywczych, które mogą przyczynić się do przebarwienia zamków.

Aparaty ortodontyczne dla alergika

Uczulenie na nikiel już nie dyskwalifikuje Cię podczas podejmowania leczenia ortodontycznego! Z pomocą przychodzą zamki antyalergiczne, np. te wykonane z tytanu. Cena aparatu tytanowego jest niewiele wyższa od ceny aparatu standardowego, a materiał ten cechuje się wysoką biokompatybilnością.

Aparat ortodontyczny samoligaturujący

Główną cechą tych aparatów jest brak gumek – ligatur; ich funkcję pełnią specjalne klapki. Technologia ta umożliwia przyspieszenie procesu leczeni, a także determinuje rzadsze wizyty w gabinecie ortodontycznym. Zamki samoligaturujące minimalizują dyskomfort spowodowany przemieszczaniem się zębów, a niewielkie wymiary ułatwiają zachowanie czystości i higieny jamy ustnej.

Aparat lingwalny

Aparat ten jest praktycznie niewidoczny. Zamki aparatów lingwalnych wykonane się ze złota oraz irydu i mocowane są od strony językowej zęba. Wykonanie tego typu zamków wymaga indywidualnego aparatu stworzonego na podstawie wycisku. Noszenie aparatu lingwalnego jest komfortowe z powodu płaskich zamków, które nie wpływają znacząco na komfort życia.

Zamki Damon

System Damona przeznaczony jest głównie do stosowania przy występowaniu skomplikowanych wad zgryzu. Aparat Damona poprzez swoją innowacyjność umożliwia skrócenie procesu leczenia ortodontycznego (jest to jednak uzależnione od konkretnego przypadku). Dodatkowym plusem jest ograniczenie konieczności ekstrakcji (usuwania) zębów podczas procesu leczenia. Głównym założeniem systemu Damona jest współpraca z naturą.

Wielką zaletą, szczególnie dla osób wrażliwych na estetykę, jest wygląd aparatu Damona. Dzięki specjalnej budowie zamków, do której wykorzystuje się nierdzewną stal chirurgiczną oraz wysokiej jakości żywicę kompozytową, zamki Damona są prawie niewidoczne. Jest to niewątpliwie bardzo istotne dla osób dbających o image i dobry wygląd.

Aparat Damona w swym działaniu wykorzystuje małe siły do leczenia wad, dzięki czemu odczuwanie dyskomfortu jest zdecydowanie mniejsze. Małe siły zmniejszają również napięcie w jamie ustnej, co przyczynia się do większego zadowolenia Pacjentów korzystających z tego rozwiązania. Aparat Damona powoduje również mniej chorób przyzębia w porównaniu ze
Główna różnica pomiędzy zamkami klasycznymi a zamkami Damona to sposób połączenia zamka i łuku. W zwykłych aparatach elementy te połączone są za pomocą gumek (ligatur). Natomiast w aparacie Damona zamki i specjalne łuki połączone są ze sobą poprzez specjalne zatrzaski. Pamiętajmy jednak, że nie każdy aparat bezligaturowy to aparat z systemem Damona.

www.damonbraces.com
Oto krótka animacja obrazująca zakładanie aparatu Damona oraz efekty leczenia.
https://www.youtube.com/watch?v=c05uOhSMdc0

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial