Jak dbać o zęby podczas urlopu?

Wakacje to okres, gdy często brakuje czasu na prawidłową higienę jamy ustnej. Dodatkowo częściej spożywamy słodkie napoje, lody i inne przekąski, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie zębów. O czym należy pamiętać w trakcie urlopu? Czy to właściwy moment, aby odwiedzić… dentystę?

Lato rozpoczęło się na dobre. Bez względu na to, czy planujesz urlop pełen emocji czy relaksujący wyjazd, Twoje zęby mogą być zagrożone przez nieodpowiednią dietę i brak dostatecznej higieny, a także przez urazy mechaniczne. Czego unikać i jak postępować w razie wypadku? Co warto ze sobą zabrać i co zrobić przed wyjazdem? A w końcu, czy w trakcie urlopu warto rozważyć wizytę u dentysty, mimo braku nagłego wypadku? Zapraszamy do lektury.

Przed wyjazdem

Na pewno wiesz, że średnio raz na pół roku powinieneś odbywać wizyty kontrolne u dentysty. Dobry stan zębów jest szczególnie ważny, jeśli planujesz wakacyjny wyjazd. Ból zęba potrafi być bardzo dokuczliwy i może skutecznie uprzykrzyć wyczekiwany urlop. Dlatego też ważne jest, abyś na wakacje udał się z zaleczonymi zębami. Jeśli masz w zwyczaju zabierać dzieci na przegląd zębów przed rozpoczęciem roku szkolnego, a wybierasz się z nimi na wakacje, zabierz je na przegląd po zakończeniu letniego semestru.

Co spakować?

Choć odpowiedź na to pytanie może się wydawać oczywista, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek na temat tego co i jak pakować.

  • Szczoteczka, pasta do zębów i nić dentystyczna to podstawowe przedmioty higieny jamy ustnej, bez których nie powinieneś nigdzie wyjeżdżać Możesz również spakować płyn do płukania.
  • Pojemnik, w jakim będziesz przechowywać szczoteczkę, jest również istotny. Powinien umożliwiać swobodny przepływ powietrza, aby szczoteczka, nawet gdy zostanie spakowana wilgotna, mogła bez problemu wyschnąć.
  • W podręcznym bagażu zawsze warto mieć ze sobą gumę do żucia bez cukru. Podczas urlopu często spędzamy cały dzień poza hotelowym pokojem i sięgamy po przekąski, których resztki sprzyjają rozwojowi bakterii. Guma do żucia po posiłku pozwoli zneutralizować kwasy i zwiększyć przepływ śliny, dzięki czemu ta będzie mogła wypłukać więcej cząstek jedzenia.
  • Jeśli cierpisz z powodu bruksizmu lub masz problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi, to nie zapomnij zabrać ze sobą szyny relaksacyjnej.
  • Środki przeciwbólowe mogą się przydać w razie nagłych wypadków.
  • Klej do protez może okazać się przydatny nie tylko, gdy nosisz protezy. Jeśli masz koronę w razie poluzowania będziesz mógł ją tymczasowo przycementować.

Przed wyjazdem warto także przygotować dane kontaktowe do gabinetu stomatologicznego, który zajmuje się nagłymi wypadkami.

Słodkie napoje

Napoje, po które często sięgamy w upalne dni, nie dość, że zawierają ogromne ilości cukru, to zazwyczaj także kwasy, które mogą niszczyć szkliwo zębów. Niestety taki sam efekt mogą powodować soki owocowe czy napoje, po które sięgamy w trakcie uprawiania sportów. Negatywne skutki potęguje spożywanie napojów przez długi okres czasu, przez co zęby stale są narażone na działanie kwasów i osadzanie się cukrów będących świetną pożywką dla bakterii. Dlatego też warto mieć zawsze ze sobą butelkę wody zamiast kolorowej cieczy. Dzięki temu nie tylko zadbasz o prawidłowe nawodnienie organizmu, woda także pomoże wypłukać z ust resztki jedzenia i bakterie, a co więcej zadbasz o odpowiedni poziom śliny. To wszystko sprawi, że będziesz mniej zagrożony próchnicą.

Urazy mechaniczne zębów

W trakcie wakacji i urlopów jesteśmy często bardziej aktywni – pływanie, jazda na rowerze, siatkówka – na te i inne sporty poświęcamy swój wolny czas. Wystarczy jednak pech i chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku, który może doprowadzić do urazów mechanicznych zębów. Na urazy mechaniczne są narażone zwłaszcza dzieci, dlatego rodzice powinni być przygotowani na wypadek takiego urazu. Na wakacje zawsze warto zabrać ze sobą podręczną apteczkę. W przypadku urazów zębów szczególnie przyda się gaza i bezpieczne środki przeciwbólowe. Jak postępować z uszkodzonym zębem?

  • Jeśli doszło do urazu zęba mlecznego, na przykład jego wybicia, to krwawiące miejsce należy uciskać gazą zmoczoną w zimnej wodzie, a następnie skontaktować się z dentystą.
  • W przypadku urazów zębów stałych postępowanie zależy od skali uszkodzenia. Złamane lub ukruszone kawałki należy zebrać, a usta przepłukać ciepłą wodą. Natomiast gdy doszło do wybicia całkowitego, ząb należy chwycić za koronę, a następnie umieścić w roztworze soli lub w mleku (nie w wodzie!). W obu przypadkach konieczny będzie natychmiastowy kontakt z dentystą.

Turystyka dentystyczna

Czy wakacje to odpowiedni czas na odwiedzenie stomatologa? Okazuje się.że tak. Często w miejscu, w którym spędzasz urlop mogą się znajdować placówki o wyższych standardach lub atrakcyjniejszych cenach niż w miejscu Twojego zamieszkania. Jeśli więc od dłuższego czasu zastanawiałeś się nad jakimś zabiegiem lub szukałeś oferty lepiej dostosowanej do zasobów swojego portfela, poświęcenie godziny urlopu na zadbanie o piękny i zdrowy uśmiech to bardzo dobry pomysł.

W Vita Medical jesteśmy w stanie dopasować się do Twoich terminów i zaplanować leczenie w trakcie Twojej wizyty w Krakowie. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia w naszym instytucie w trakcie urlopu? Zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem. Masz jakieś pytania lub chciałbyś umówić się na wizytę?

Skontaktuj się z nami
VITA MEDICAL
Tel. (12) 426 55 50
Kom. 513 074 364
instytut@vitamedical.com.pl

Author Info

Vita Medical

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial