Kilka słów o stomatologii estetycznej

Świat z każdą porą roku zdaje się pędzić szybciej, zalewając nas coraz to doskonalszymi nowinkami technicznymi. My z kolei chcielibyśmy zatrzymać czas lub przynajmniej sprawić, by płynął on dla nas wolniej. Takie możliwości, chociażby częściowo, dają nam współczesne technologie. Wzrasta popularność medycyny estetycznej. Jednak młody wygląd to nie tylko twarz bez zmarszczek, ale także nieskazitelny uśmiech. Z pomocą przychodzi tutaj prężnie rozwijająca się nowa gałąź stomatologii – stomatologia estetyczna. Ta dziedzina medycyny powstała w odpowiedzi na potrzeby człowieka XXI wieku, dla którego ważna jest nie tylko likwidacja bólu w gabinecie, ale także satysfakcjonujący wygląd po zabiegu.

Filozofia piękna

Piękno, a przynajmniej tę część, którą obejmuje stomatologia, można ująć w pewne ramy i definicje. Warto odróżnić tutaj kwestię kosmetyki, która jest tylko sumą zabiegów mających na celu osiągnięcie określonego wyglądu czy zestawu cech, od znacznie szerszego pojęcia estetyki – filozofii dotyczącej piękna, gustu oraz rządzących nim reguł. Sprawią one, z jednej strony, że uśmiech będzie nas satysfakcjonował, często sprawi, że wygląd twarzy zmieni się diametralnie, natomiast z drugiej – przywrócą zębom ich funkcję jako składowych narządu żucia i całego organizmu.

Zadaniem stomatologa jest nie tylko odbudowa zębów czy też uzupełnienie protetyczne braków zębowych, ale także przywrócenie harmonii wszystkich elementów uśmiechu. Stąd podział w nowoczesnej stomatologii na tzw. estetykę białą i czerwoną.

Piękny uśmiech

Estetyka biała dotyczy zębów, ich koloru, wyglądu i kształtu, a także regularnego i proporcjonalnego ustawienia. Osiągamy to przez całą gamę zabiegów stomatologicznych – od higienizacji (skaling, piaskowanie), wypełnienia ubytków próchnicowych, poprzez ortodoncję, aż do uzupełnień protetycznych (implantoprotetyka, licówki, korony, mosty).

Aby zęby i uzupełnienia protetyczne wyglądały satysfakcjonująco i mogły właściwie pełnić swoją funkcję, ważny jest drugi aspekt – estetyka czerwona. Jest to zbiór reguł opisujących tkanki miękkie jamy ustnej, czyli zdrowe, różowe dziąsła, układające się kształtną girlandą nad szyjkami zębów, błonę śluzową oraz zadbane wargi. Troska o nie zaczyna się już w domu, poprzez systematyczne szczotkowanie zębów właściwą techniką oraz dodatkowe płukanki, a rozwija się w gabinecie stomatologicznym, gdzie w zależności od potrzeb wykonuje się usunięcie złogów, oczyszczanie kieszonek dziąsłowych, laserową stymulację czy zabiegi z zakresu mikrochirurgii.

Stomatologia estetyczna

Aby to, co piękne, trwało jak najdłużej, ważna jest współpraca pacjenta i lekarza na wszystkich etapach leczenia. Najpierw diagnostyka, gdzie konieczne jest określenie oczekiwań pacjenta oraz zaproponowanie możliwych rozwiązań przez lekarza. Następnie zaufanie przy wykonywaniu procedur medycznych. Na końcu zaangażowanie pacjenta w codzienną higienę jamy ustnej, stosowanie się do zaleceń oraz regularne wizyty kontrolne.

Działania lekarza dentysty, poparte jego wiedzą i doświadczeniem oraz akceptacja ich wyników przez pacjenta pozwolą na osiągnięcie wspólnego celu – estetycznego i harmonijnego uśmiechu. Taki uśmiech przykuwa uwagę, chętnie podzielimy się nim z drugim człowiekiem, widząc w jego oczach uznanie a nawet podziw.

 

Autor: lek. stom. Agnieszka Halko-Gąsior

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial