Jak pokonać strach przed wizytą u dentysty?

Jedno przykre doświadczenie w gabinecie stomatologicznym może spowodować strach przed wizytą u dentysty na całe życie. Jeśli jednak chcesz się cieszyć zdrowym i pięknym uśmiechem przez długie lata, to zęby muszą być pod stałą opieką specjalisty. Jak radzić sobie z fobią przed wizytą u dentysty?

Strach przed wizytą u dentysty

Boisz się wizyty u dentysty? Nie jesteś sam. Część osób nie będzie się denerwować wcale, jednak zdecydowanej większości pacjentów przed zabiegiem towarzyszy lekki stres, a niektórzy z nich mogą zacząć się stresować już nawet kilka tygodni przed wizytą. Poważne problemy zaczynają się, gdy lęk i stres sprawiają, że unikasz wizyt u dentysty i odwiedzasz go tylko wtedy, gdy dokucza Ci bardzo ostry ból lub też gdy nie odwiedzasz go wcale.

Przyczyny lęku przed dentystą

U większości pacjentów z lękiem przed dentystą jako przyczynę tego zaburzenia można zidentyfikować przykre doświadczenie z przeszłości. Może tu chodzić o ból w trakcie zabiegu spowodowany niewłaściwym dobraniem znieczulenia do pacjenta, niepoinformowanie przez dentystę jakie czynności będą wykonywane lub też nieumiejętnie przeprowadzony zabieg skutkujący np. uszkodzeniem dziąsła.  Do tego dochodzi poczucie bezsilności i bezbronności, które może towarzyszyć pacjentowi na fotelu dentystycznym, ze względu na półleżącą pozycję i brak możliwości swobodnego porozumiewania się z lekarzem.  U niektórych osób lęk może być wywołany też nieprzyjemnymi historiami opowiadanymi przez znajomych czy też przeczytanymi w internecie, a także demonicznym wizerunkiem dentysty prezentowanym na przykład w filmach grozy. Czy jednak warto zaniedbywać swoje zdrowie przez jedno przykre doświadczenie lub też zasłyszaną historię? Czy jedyną konsekwencją zaniedbania jest próchnica?

Nie tylko zęby

Zaniedbanie wizyt u dentysty będzie skutkować nie tylko zepsutymi zębami czy też problemami z przyzębiem, ale może też nieść ze sobą poważne konsekwencje dla  stanu zdrowia całego organizmu. Nieleczona próchnica i stany zapalne przyzębia mogą być źródłem zakażenia bakteryjnego dla całego organizmu. Co więcej, osoby z chorobami przyzębia są znacznie bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu II niż osoby, u których te choroby nie występują. Mogą również pojawić się problemy ze stawami, a także choroby układy sercowo-naczyniowego.

Jak możesz sobie radzić sam?

Strach jest normalną reakcją na sytuację,  w  której czujesz się bezbronny lub gdy miałeś niemiłe doświadczenia w przeszłości w podobnych okolicznościach. Są jednak pewne sposoby, które pomogą Ci sobie radzić ze strachem przed wizytą u stomatologa.  Jakie?

  • Sporządź listę swoich lęków związanych z wizytą i przedstaw ją dentyście. Dzięki temu zidentyfikujesz dokładnie to, czego się boisz i będziesz mógł przedstawić te kwestie swojemu lekarzowi. Pozwoli mu to lepiej Cię zrozumieć i dostosować leczenie do Twoich potrzeb.
  • Odwróć swoją uwagę. W trakcie wizyty możesz słuchać swojej ulubionej muzyki lub też, jeśli gabinet jest wyposażony w ekran, oglądać filmy czy też kreskówki dla dzieci, które skupią Twoją uwagę.
  • Zabierz ze sobą bliską osobę. Jeśli czujesz się lepiej w obecności bliskiej osoby, to nie bój się zabrać jej ze sobą.
  • Komunikacja z dentystą. Jeśli odczuwasz ból lub czujesz się niekomfortowo w trakcie wizyty, zakomunikuj to swojemu dentyście – na pewno zrobi wszystko co w jego mocy, aby poprawić Twoje samopoczucie i oszczędzić Ci cierpienia.

Dentysta bez strachu

Jeśli lęk powstrzymuje Cię przed wizytą nawet kiedy dokucza Ci ból, dobrze jest rozważyć zasięgnięcie pomocy u specjalisty – psychologa. Nawet kilka sesji terapeutycznych może spowodować diametralną różnicę w odczuciach względem leczenia stomatologicznego.

Jak wybrać właściwego dentystę?

Jeśli upłynęło dużo czasu od Twojej ostatniej wizyty u dentysty, to konieczne jest znalezienie kompetentnego lekarza, który zapewni Ci zabieg pozbawiony bólu i innych nieprzyjemnych doświadczeń, a także pomoże Ci pokonać strach przed kolejną wizytą.

Przede wszystkim nie bój się zadawać pytań przed zabiegiem i poinformować o swoich lękach. Jeśli lekarz nie będzie chciał poświęcić na odpowiedź swojego czasu lub podejdzie do Twoich obaw lekceważąco, to znaczy, że nie jest właściwą osobą do zajmowania się Twoim uzębieniem.

Dobry dentysta powinien potrafić wzbudzić w Tobie zaufanie i wytłumaczyć Ci, jak będzie przebiegał zabieg i jakie czynności zostaną wykonane. Powinien również rozumieć, że każdy pacjent posiada inny próg wrażliwości na ból i że znieczulenie zawsze należy dopasować indywidualnie. Jeśli boisz się igieł poszukaj gabinetu, który oferuje znieczulenie komputerowe – bezbolesne i bardzo dokładne.  Dobry dentysta pomoże Ci wyleczyć nie tylko zęby, ale też lęk przed kolejną wizytą.

W dzisiejszych czasach wiele placówek posiada przyjazny wystrój wnętrz w ciepłych kolorach, który nie budzi nieprzyjemnych, szpitalnych skojarzeń. Właśnie takich miejsc należy szukać – w których nie będziesz czuł dyskomfortu i lęku już w poczekalni.

 

Zapraszamy do Vita Medical – nasi lekarze wiedzą jak radzić sobie z lękiem pacjentów i zapewniają im wizyty bez bólu i stresu 🙂

Vita Medical

Zapraszamy na konsultację

VITA MEDICAL

Tel. (12) 426 55 50

Kom. 513 074 364

instytut@vitamedical.com.pl

Author Info

Vita Medical

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial