12 426 55 50 | 513 074 364 rejestracja@vitamedical.pl
Płyn do płukania ust

Płyn do płukania ust

Czy i kiedy warto używać płynu do płukania ust?

Dzięki płynowi do płukania ust możemy mieć świeży oddech i uniknąć gromadzenia się bakterii w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej.

Na rynku istnieją różne rodzaje płynów:

  • klasyczne,
  • bezalkoholowe,
  • ziołowe mieszanki.

Wszystkie zostały zaprojektowane, by sprzyjać zdrowej jamie ustnej, kompleksowej higienie i świeżemu oddechowi. Jednak płyny do płukania ust mają zarówno wady, jak i zalety.

Zalety płukania jamy ustnej płynem do płukania

Płyn do płukania jamy ustnej sprzyja zdrowiu i odpowiedniej higienie. Niektóre zawierają fluor, by zapobiec próchnicy i chorobom przyzębia (dziąseł). Z kolei antyseptyczne płyny do ust zawierają glukonian chlorheksydyny, zapobiegający rozwojowi bakterii w jamie ustnej i brzydkiemu oddechowi oraz infekcjom. Takie środki pomagają również w leczeniu pozabiegowym. Na rynku można znaleźć płyny, przepisywane przez lekarzy dentystów, które pomagają w leczeniu zapaleń i ran po zabiegu stomatologicznym. Jeśli po leczeniu chirurgicznym nie można przez jakiś czas myć zębów, stosuje się właśnie płyny do płukania ust. Ponadto pomagają one w leczeniu różnych rodzajów owrzodzeń. Stosuje się je również w różnych rodzajach infekcji. Pomagają też uniknąć komplikacji w ciąży. Zapobiegają chorobom przyzębia, które pomogą prowadzić do przedwczesnych porodów. Chroni przed bakteriami jamy ustnej.

Małe dzieci nie mogą stosować płynów do płukania ust. Dzieci w wieku 6-12 lat powinny stosować takie płyny pod nadzorem dorosłych.

Wady płynów do płukania ust

Płyny do płukania ust mogą uszkodzić niektóre części jamy ustnej. Dotyczy to zwłaszcza płynów, które zawierają dużą zawartość alkoholu. Płyny te mogą też barwić i przyciemniać zęby. W niektórych przypadkach mogą też podrażniać owrzodzenia jamy ustnej.

Płyny do płukania maskują nieświeży oddech, ale nie przez dłuższy czas. Nie mogą zastępować mycia zębów i nitkowania. Mogą być tylko dodatkiem do codziennej higieny jamy ustnej.

W zależności od tego, jak będziemy używać płynów do płukania ust, mogą być pomocne lub szkodliwe. Generalnie pomagają w ochronie zdrowia jamy ustnej, a ponadto pomagają zapewnić świeży oddech. Jednak efekt końcowy ich stosowania zależy od danej osoby. Jeśli masz wrażliwe zęby, musisz dokładnie wybierać płyn do płukania ust. Aby płyn był dla Ciebie korzystny, porozmawiaj ze stomatologiem i dowiedz się, który rodzaj produktu do płukania ust jest odpowiedni dla Ciebie. W ten sposób Twoja higiena jamy ustnej będzie kompleksowa.

Author Info

Vita Medical

Nasz Instytut tworzą lekarze z wielu obszarów stomatologii, którzy każdego roku biorą udział w szkoleniach, kursach i seminariach branżowych.
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial