12 426 55 50 | 513 074 364 rejestracja@vitamedical.pl

Nieświeży oddech – przyczyny i metody zwalczania

Przykry zapach z ust może powodować niezręczne sytuacje w codziennym życiu. Niewłaściwa higiena, palenie papierosów to główne, aczkolwiek nie jedyne przyczyny nieświeżego oddechu.  Jak skutecznie radzić sobie z tą przypadłością?

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust jest dosyć powszechną przypadłością. Według  statystyk dotyka średnio co drugą osobę. Problem ten może być krępujący i skutecznie obniżać pewność siebie. Zamiast jednak żuć miętowe gumy, które niestety tylko maskują problem i dają efekt bardzo krótkotrwały, zastanów się, co może być źródłem Twojego problemu.

Nieświeży oddech – najczęstsze przyczyny

Przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele – brak odpowiedniej higieny, próchnica, dieta, czy nawet stosowane leki. Dlaczego powodują one powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej

To prawdopodobnie najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu. Kiedy zęby nie są dokładnie czyszczone, zalegające w jamie ustnej resztki pokarmu z czasem zaczynają się rozkładać i powodować nieprzyjemny zapach. Niedostateczna higiena jest też powodem narastania płytki nazębnej, która również może odpowiadać za nieświeży oddech.

Nieleczona próchnica i choroby dziąseł

W ustach osoby z nieleczonymi zębami lub z chorobami dziąseł znajduje się duża ilość bakterii, które zwykle są źródłem przykrego zapachu. Mogą one również powodować dalszy rozwój próchnicy. Aby do tego nie dopuścić powinieneś zadbać o regularne przeglądy stomatologiczne i przynajmniej co pół odwiedzać swojego dentystę.

Suchość w ustach

Ślina pomaga oczyszczać jamę ustną i usuwa zalegające cząstki pokarmu, które powodują nieprzyjemny zapach z ust. Dlatego też jej niedostateczna ilość może przyczynić się do powstawania nieświeżego oddechu. Suchość w ustach naturalnie występuje w czasie snu, co prowadzi do tak zwanego „porannego oddechu”, który nasila się, jeśli śpimy z otwartymi ustami. Przewlekła suchość w jamie ustnej może być spowodowana również problemami w gruczołach ślinowych i niektórymi chorobami, na przykład cukrzycą.

Leki

Niektóre leki mogą powodować nieświeży oddech, przyczyniając się do suchości w ustach. Inne mogą być rozkładane w organizmie i uwalniać substancje chemiczne, które mogą być wyczuwalne w oddechu, np. azotany stosowane w leczeniu astmy.

Palenie tytoniu

Papierosy to kolejna przyczyna nieświeżego oddechu. Oprócz brzydkiego zapachu, który powoduje tytoń, palacze są również bardziej narażeni na choroby dziąseł, co jest dodatkowym źródłem brzydkiego zapachu.

Żywność

To podstawowe źródło nieprzyjemnych zapachów pochodzących z jamy ustnej. Niektóre produkty takie jak czosnek, cebula, pikantne potrawy, różne gatunki serów czy ryb mogą pozostawić po spożyciu nieprzyjemny zapach. Większość z tych zapachów jest krótkotrwała i ulotna, jednak niektóre z nich mogą zalegać w zębach.

Diety niskowęglowodanowe również mogą powodować nieświeży oddech. Organizm wówczas spala głównie tłuszcze, będące podstawowym źródłem energii. Uwalnianie ketonu powoduje wydobywanie przykrego zapachu acetonu. Aby to zniwelować należy regularnie spożywać produkty z wysoką zawartością błonnika.

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Przede wszystkim, regularnie odwiedzaj swojego dentystę. Pomoże on w znalezieniu i wyeliminowaniu źródła brzydkiego zapachu z ust. Oceni stan Twojej jamy ustnej, wyleczy wszelkie ubytki, usunie zalegający kamień nazębny oraz da Ci wskazówki, jak utrzymać świeży oddech.

Zadbaj także o prawidłową higienę:

  1. Szczotkuj dokładnie zęby po każdym posiłku.
  2. Nie zapominaj o regularnym nitkowaniu, aby nie dopuścić do zalegania resztek jedzenia w miejscach, gdzie nie dociera szczoteczka.
  3. Używaj specjalnej skrobaczki, aby dokładnie oczyścić język z nalotu.
  4. Stosuj płyny do płukania jamy ustnej, które pomogą odświeżyć oddech i usunąć bakterie. Możesz także płukać jamę ustną naparem z ziół, który ma właściwości antybakteryjne i odkażające np. z rumianku lub szałwii.

Dodatkowo ogranicz spożywanie alkoholu, napojów kolorowych i z dużą zawartością kofeiny. Pij natomiast dużo wody, aby wypłukiwać bakterie i zapobiegać suchości w ustach,

Vita - nieświeży oddech infografika

Masz problem z nieświeżym oddechem? Nie wiesz, jak go rozwiązać? W Vita Medical pomagamy pacjentom także i z tą przypadłością.

Zapraszamy na przegląd zębów

VITA MEDICAL

Tel. (12) 426 55 50

Kom. 513 074 364

instytut@vitamedical.com.pl

Author Info

Vita Medical

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial