Święta Apolonia

Święta Apolonia – patronka stomatologów

9 lutego jest dniem, w którym w wielu miejscach wspominana jest św. Apolonia. Święta, która jest patronką dentystów na całym świecie. Jej wizerunki można zauważyć w wielu gabinetach dentystycznych, oczywiście można je także dostrzec na uczelniach kształcących dentystów. Kim była święta Apolonia i dlaczego właśnie ona jest patronką stomatologów na całym świecie? Warto poznać historię życia i śmierci tej wyjątkowej kobiety, która wolała umrzeć, zamiast wyrzec się swojej wiary.

Dokumenty mówiące o św. Apolonii

O śmierci św. Apolonii, mówi między innymi fragment listu św. Dionizego Wielkiego. Jest w nim opisany pogrom chrześcijan w Aleksandrii, co ciekawe, urządzony w dniu, w którym obchodzono tysiąclecie istnienia Rzymu. Właśnie w tym czasie chrześcijanie w tym mieście, zostali zaatakowani przez osoby wyznające inne religie. Chrześcijanie byli okradani, później zaś brutalnie mordowani. Jedną z ofiar była właśnie Apolonia – późniejsza święta, która zginęła za wiarę.

Źródła historyczne podają, ze w chwili śmierci, św. Apolonia była kobietą w podeszłym wieku. Warto tu dodać, że kłóci się to nieco ze sposobem, w jaki jest przedstawiana. Na rycinach, ikonach czy w innych dziełach, przedstawiana jest jako kobieta dużo młodsza niż w chwili śmierci. Trzeba tu dodać, że dzieł przedstawiających św. Apolonię, jest bardzo dużo.

Kim była święta Apolonia?

Święta Apolonia całe swoje życie poświęciła Bogu i chorym. Była zakonnicą, która zajmowała się chorymi, w tym chorymi dziećmi. W dniu pogromu chrześcijan, została wywleczona w domu i torturowana. Celem tortur było spowodowanie, aby wyrzekła się wiary, elementem tortur zaś było wyrywanie zębów. Pobita, ze złamaną szczęką i wyrwanymi zębami została wywleczona za miasto. Tam ułożono stos, podpalono go, i zagrożono, że zostanie w niego wrzucona, jeśli nie wyrzeknie się wiary. Święta Apolonia poprosiła o chwilę na przemyślenie sprawy, po czym zaskakując wszystkich, sama wskoczyła w ogień i zginęła. W ten sposób sama zdecydowała o śmierci za wiarę, co było bezpośrednim powodem jej późniejszej kanonizacji, oraz ogłoszenia ją świętą.

Święta Apolonia od dentystów

Kanonizacja św. Apolonii odbyła się stosunkowo dawno, bo w 249 roku naszej ery. Od tej chwili wspominana jest w wielu modlitwach. Na wizerunkach, przedstawiana jest z kleszczami, którymi wyrwano jej wszystkie zęby. Kult świętej rozprzestrzenił się na cały świat. Co ciekawe, na świecie można znaleźć wiele relikwii św. Apolonii, jednak jest ich bardzo dużo i podejrzewa się, że część z nich to relikwie, którym daleko do prawdziwych.

Ogromna część relikwii, oczywiście tych prawdziwych, była przechowywana w kościele pod wezwaniem św. Apolonii. Kościele, który obecnie już nie istnieje. Obecnie głowa św. Apolonii przechowywana jest w kościele na Zatybrzu, ręce można znaleźć w bazylice św. Wawrzyńca, a niektóre relikwie w kościołach w Brukseli, czy Monachium. W innych kościołach, znaleźć można także inne relikwie, z zębami włącznie.

Obecna w polskiej i światowej literaturze.

Pamięć o św Apolonii trwa nie tylko z uwagi na jej kult. Postać św. Apolonii pojawia się w wielu dziełach polskiej i światowej literatury. Pojawia się także w polskiej i światowej sztuce. Wzmiankę o tej świętej można znaleźć między innymi w dziełach Henryka Sienkiewicza i w pracach, których autorem, jest Andy Warhol. Ta interesująca postać inspiruje wielu artystów na całym świecie, a liczba dzieł, w których jest elementem, jest naprawdę ogromna.

Patronka stomatologów

Od lat, jako patronka stomatologów, jest przez nich czczona na całym świecie. Dowodem tego jest choćby fakt nazywania imieniem św. Apolonii, nie tylko gabinetów czy centrów stomatologicznych. Jej imieniem nazwano wiele uczelni kształcących dentystów, czy stowarzyszeń, które poświęcone są stomatologii.

Modlitwa przed wizytą u stomatologa

Wiele wierzących osób, modli się do niej nie tylko przed wizyta u stomatologa, ale i przy bólu zębów czy przy innych problemach z uzębieniem. Jeśli i my mamy problemy z uzębieniem, obawiamy się wizyty u stomatologa, warto zwrócić się w modlitwie do św. Apolonii i wierzyć, że nam pomoże, doda nam siły do walki z chorobami zębów i odwagi przed wizytą u stomatologa.

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Apolonia_z_Aleksandrii 

Author Info

Vita Medical

Nasz Instytut tworzą lekarze z wielu obszarów stomatologii, którzy każdego roku biorą udział w szkoleniach, kursach i seminariach branżowych.
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial