12 426 55 50 | 513 074 364 rejestracja@vitamedical.pl

Rentgen zębów

Rentgen zębów to badanie pozwalające dentyście w ocenie stanu zębów: wykrycie próchnicy, zaobserwowanie stanu kanału zębów po leczeniu kanałowym, ułożenia korzeni i ich zmian patologicznych.

Kiedy wykonywać RTG zębów?

Prześwietlenie najczęściej zaleca się przed ekstrakcjami zębów, czy właśnie w czasie leczenia kanałowego. Warto jest wykonać takie badanie przed rozpoczęciem leczenia zębów, ponieważ ukazuje ono całkowity obraz stanu uzębienia i wskazuje na kwestie wymagające leczenia niewidoczne podczas standardowego badania stomatologicznego.

Badanie trwa kilkanaście minut, jest bezpieczne dla zdrowia, jednak nie powinno być wykonywane zbyt często ze względu na promienie, które mogą działać szkodliwie w przypadku zbyt częstego ich stosowania.

Rentgen zębów jest badaniem bardzo dokładnym, dzięki niemu istnieje możliwość wykrycia zmian, których pacjent jeszcze nie odczuwa, a co za tym idzie możliwe jest wcześniejsze leczenie. Efektem tego może być nie tylko większa skuteczność leczenia, ale także niższy koszt.

Dzięki rentgenowi często można uniknąć leczenia bardziej zaawansowanego(np. kanałowego).

Rentgen zębów niemowląt

Badanie rtg zębów w przypadku niemowląt jest wykonywane w skrajnych przypadkach. Przy leczeniu uzębienia dzieci uważane jest jako bezpieczne, jednak nie należy wykonywać go zbyt często, zaleca się je tylko w określonych przypadkach. Zazwyczaj jest ono ograniczane ze względu na to, iż wiązka promieni dla tak młodego organizmu może być bardzo obciążająca. Lekarz stomatolog decyduje o tym, czy wykonać takie badanie w przypadku pacjentów młodocianych. Podczas badania pacjent jest zabezpieczony przed promieniowaniem odpowiednim materiałem, w przypadku dzieci osłaniana jest również szyja.

Rentgen zębów na NFZ

Rentgen zębów może być wykonywany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia dwukrotnie w ciągu roku. Jednak, musi być ono poprzedzone odpowiednim skierowaniem oraz wymagana jest kontynuacja leczenia. Rentgen musi być więc przeprowadzany w celu dokładnego określenia stanu uzębienia w celu leczenia. Zdarza się tak, iż badanie to musi być wykonane w szybkim czasie, wtedy też można je wykonać prywatnie, bądź udać się do szpitala. W nagłych przypadkach rentgen zębów zostanie wykonany w trybie natychmiastowym.

Zapraszamy do realizacji zdjęć rentgenowskich zębów w Vita Medical. Posiadamy najnowocześniejszy sprzęt i sympatyczną obsługę 🙂

Author Info

Vita Medical

Nasz Instytut tworzą lekarze z wielu obszarów stomatologii, którzy każdego roku biorą udział w szkoleniach, kursach i seminariach branżowych.
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial