Co to jest periodontologia?
Periodontologia jest specjalnością stomatologiczną zajmującą się leczeniem chorób zapalnych, które niszczą dziąsła i inne struktury wspierające zęby. Periodontologia to cała gama stomatologii poświęcona badaniu dziąseł i kości otaczającej zęby, wprowadzająca nowe techniki leczenia chorób przyzębia i zabezpieczania zębów.
Czym zajmuje się periodontolog?
Periodontolog jest stomatologiem specjalizującym się w profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób przyzębia. Ponadto jest on również ekspertem w leczeniu zapalenia jamy ustnej. Specjaliści z tej dziedziny stomatologii oferują szeroką gamę zabiegów, takich jak skalowanie, czyszczenie zainfekowanej powierzchnia korzenia lub oczyszczanie powierzchni korzeni, z której usuwa się uszkodzoną tkankę. Mogą też leczyć pacjentów z ciężkimi problemami dziąseł, stosując szereg zabiegów chirurgicznych. Periodontolog bada dziąsła, sprawdza, czy nie ma jakiejkolwiek recesji w linii dziąseł, ocenia, jak zęby pasują do siebie podczas gryzienia i sprawdza, czy zęby nie są rozluźnione.
Problemy z dziąsłami i kośćmi – przyzębiem
Co to jest choroba przyzębia?
Określenie “periodontal” wywodzi się z dwóch greckich słów: “perio”, co oznacza “wokół” i “dontal”, czyli “ząb”. Tak, więc choroba przyzębia jest progresywną, zwykle bezbolesną chorobą dziąseł spowodowaną infekcjami bakteryjnymi, które atakują dziąsła, kości i więzadła wokół zębów. Może wystąpić w dowolnym wieku, ale występuje w największej liczbie po 35 roku życia. Obecnie odpowiada 70% dorosłej populacji ludzi na świecie. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z obecności choroby przyzębia, dopóki nie rozpoznają one jednego z następujących objawów ostrzegawczych:
- Krwawienie dziąseł (przy szczotkowaniu lub używaniu nici dentystycznych).
- Odsłonięcie szyjek zębowych.
- Wydłużanie się koron zębów.
- Nieprzyjemny zapach z ust.
- Czerwone, opuchnięte lub przekrwione dziąsła.
- Luźne zęby.
- Ropa, która pojawia się między zębami i dziąsłem.
Przyczyny choroby przyzębia
Główną przyczyną choroby dziąseł jest gromadzenie się bakteryjnej blaszki, która twardnieje w surowym osoczu nazywanym kamieniem nazębnym, jeśli nie jest ona okresowo usuwana. Toksyny są wytwarzane przez bakterie w płytce nazębnej i z biegiem czasu drażnią ją, powodując, że są czerwone, obrzęknięte, bolesne i bardziej podatne na krwawienie. Choć są to wczesne objawy choroby przyzębia, w miarę postępów, dochodzi do uszkodzenia tkanek wokół zębów. Gdy dziąsła są osłabione, zaczynają odstawać od zębów i powstają kieszenie, co stwarza więcej miejsca na wypełnienie płytki nazębnej. Ostatecznie choroba niebędąca pod kontrolą periodontologa może zakażać kości, powodować rozluźnienie zębów i ewentualną ich utratę.
Dwa najczęstsze rodzaje chorób przyzębia to zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. Zapalenie dziąseł występuje najwcześniej, wpływając jedynie na tkanki dziąseł. Jest to najlżejsza forma i jest nadal odwracalna. Zapalenie przyzębia, z drugiej strony, jest bardziej zaawansowane, wpływając na dziąsła, kości i inne struktury podtrzymujące zęby. Ten etap wymaga bardziej złożonej interwencji, a często procedur chirurgicznych. Istnieją różne metody leczenia w zależności od rodzaju i zakresu choroby przyzębia, którą pacjent prezentuje.
Etapy leczenia w przypadku chorób przyzębia
Na początku periodontolog przeprowadza dokładną analizę dziąseł, zębów i jamy ustnej pacjenta. Kluczowe elementy, które periodontolog będzie szukał, to kolor i jędrność dziąseł, sprawdzi, czy zęby są luźne, i jak jest stopień utraty tkanki dziąseł. Zęby są zazwyczaj czyszczone dokładnie, obejmując usuwanie osadów i płytki nazębnej, która często gromadzi się i atakuje dziąsła. Często w tym czasie wykonywane jest piaskowanie korzeni zębów, aby zapewnić gładką powierzchnię, dzięki czemu tkanka dziąseł może uleczyć się i umożliwić skuteczne przywrócenie stabilności zęba.
Choroby przyzębia są spowodowane infekcjami bakteryjnymi, które atakują dziąsła, kości i więzadła. Periodontolog może zalecić przyjmowanie antybiotyków lub nawilżanie przeciwdrobnoustrojowe płukankami jamy ustnej. A także innymi czynnikami chemicznymi, które mogą być wskazane do zwalczania i zapobiegania dalszego wzrostu i rozprzestrzeniania się bakterii.
Zakres usług dentysty w zakresie periodontologii
- Skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy oraz piaskowanie korzeni – skalowanie polega na usunięciu kamienia nazębnego wokół zębów. Piaskowanie natomiast polega na wygładzeniu powierzchni korzeni, w celu usunięcia bakteryjnych toksyn, dzięki czemu tkanka dziąsła może z powodzeniem utrzymać ząb.
- Łyżeczkowanie, czyli usunięcie zainfekowanej tkanki miękkiej z kieszeni (kiertaż zamknięty). Jest to zabieg mający za zadanie oczyszczeniu korzenia zęba poniżej linii dziąseł z wszelkich zanieczyszczeń i czynników zapalnych. Zabieg w znacznym stopniu pomaga przy leczeniu stanów zapalnych przyzębia i paradontozy.
- Zabieg płatowy (kiertaż otwarty) – polega na oczyszczeniu korzeni w przypadku, gdy są bardzo głębokie. Zabieg jest wykonywany po wcześniejszym nacięciu dziąsła i uzewnętrznieniu powierzchni korzeni. Po zakończonym oczyszczaniu, dziąsła zbliża się szwami.
- Przeszczep kości – w zaawansowanych stadiach zapalenia przyzębia, zakażenie może przebiegać do kości i okolicznych włókien. Jednakże w wielu przypadkach istnieje nadzieja na częściową regenerację poprzez chirurgiczne wstawienie przeszczepu kostnego (kości pacjenta lub sztucznej kości), co umożliwia rozwój nowej tkanki.
- Przeszczep dziąseł – w przypadkach, w których tkanka dziąsła została znacznie utracona wokół korzenia zęba, można zastosować przeszczep dziąseł, który jest pobierany ze zdrowej tkanki w ustach. Przeszczep dziąseł może zmniejszyć dalszą recesję i utratę kości. W niektórych przypadkach może obejmować ukryte korzenie, aby chronić je przed rozproszeniem. Może to zmniejszyć czułość zębów i poprawić estetykę uśmiechu. Niezależnie od tego, czy wykonano przeszczep dziąseł w celu poprawy funkcji czy estetyki, pacjenci często otrzymują korzyści zarówno: pięknego nowego uśmiechu, jak i poprawy stanu przyzębia – kluczy do uśmiechu, jedzenia i rozmawiania z komfortem i pewnością.
- Plastyka dziąsła i wyrostka zębodołowego – zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu przerośniętych dziąseł i przywróceniu im naturalnego kształtu i zdrowego wyglądu.