Ósemki – co trzeba o nich wiedzieć

Ósemki to trzecie zęby trzonowe, które pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 17 a 25 rokiem życia. Ich wyrzynanie się często wiąże się z bólem. Jak sobie z nimi radzić?

Czym są zęby mądrości?

Zęby mądrości (ósemki) są to trzecie zęby trzonowe, które pojawiają się zazwyczaj w wieku 17-25 lat, jednak mogą rosnąć również znacznie później. Są  jednym z narządów szczątkowych u człowieka. Często nie mogą wyrosnąć prawidłowo – zwłaszcza, jeśli całe pozostałe 28 zębów jest obecnych. Razem z ósemkami mamy 32 zęby i dla anatomii szczęki wielu ludzi jest to zbyt wiele. Ich wyrzynanie się często wiąże się z bólem, zwłaszcza, że może trwać przez bardzo długi okres czasu. Zdarza się, że ósemki w ogóle nie wychodzą ponad dziąsło. Nazywane są wtedy zębami zatrzymanymi.

zdjęcie: Cztery zęby mądrości

Zęby zatrzymane

Ósemki zatrzymane są niewidoczne. Zatrzymanie najczęściej jest spowodowane niewłaściwym ułożeniem zęba – koroną w stronę siódemki ( widoczne na poniższym zdjęciu, dolna szczęka). Taka ósemka napiera na korzenie innych zębów i powoduje ich stłaczanie, a czasem niszczenie.Niektóre ósemki mogą wyrżnąć się częściowo (górna szczęka, poniższe zdjęcie), a fałdka dziąsła je otaczająca może zostać zainfekowana. Mamy wtedy do czynienia z pericoronitis.

Pericoronitis

Pericoronitis to tkanka wokół zęba ze stanem zapalnym. Jest typowym zjawiskiem w przypadku zębów mądrości. Fałdka dziąsła, która tworzy się wokół częściowo wyrżniętej ósemki zbiera resztki jedzenia i staje się miejscem rozwoju bakterii. Powstaje stan zapalny. Miejsce to może być opuchnięte i bolesne, może także pojawić się nieprzyjemny zapach z ust, a nawet powiększenie węzłów chłonnych i opuchlizna twarzy.
Pericoronitis leczy się antybiotykami i płukankami, jednak jeśli ósemka nie wyjdzie do końca, to problem będzie często powracać. Lekarz może zalecić usunięcie tkanki.

Jak dbać o ósemki?

Aby zapobiec rozwojowi próchnicy i zapaleniom dziąseł wokół ósemek trzeba przyłożyć się do higieny bardziej niż w przypadku pozostałych zębów. Niestety, dostęp do zębów mądrości jest utrudniony, w związku z czym ich oczyszczenie zajmuje więcej czasu. Co robić?

  • Korzystać z irygatora – sprawdzi się w trudnych do osiągnięcia nicią dentystyczną miejscach, a przy okazji wzmocni dziąsła poprzez masaż.
  • Stosować antybakteryjne płyny do płukania – dotrą tam, gdzie szczoteczka nie zdołała. Jeśli zawierają olejki eteryczne to jest to ich dodatkowym atutem.
  • Używać nici dentystycznej –  w przypadku ósemek jest to utrudnione, ale zapobiegnie gromadzeniu się płytki nazębnej przy dziąsłach i zapobiegnie infekcjom. Niestety niemożliwe, gdy ząb jeszcze nie ujrzał w pełni światła dziennego.

Kiedy zachować?

Prześwietlenie pozwoli stwierdzić, czy ząb ma szanse wyrosnąć na właściwiej pozycji i czy warto go zachować. Leczenie zębów mądrości można podejmować gdy:

  • pacjent ma miejsce w szczęce na dodatkowe zęby, które nie wpłyną niekorzystnie na wygląd zgryzu,
  • ząb nie powoduje bólu, nie nawraca problem zapalenia tkanki dziąsła otaczającej nie do końca wyrżnięty ząb,
  • ząb nie sprawia dużych problemów z próchnicą.

 

Kiedy usuwać?

Usunięcie ósemek może być wskazane, gdy:

  • są na niewłaściwej pozycji, mogą się przyczynić do wykrzywienia innych zębów lub w ogóle nie mają szans na wyjście – zęby zatrzymane,
  • sprawiają pacjentowi ból lub dyskomfort,
  • po wyrżnięciu okazuje się, że są już mocno zepsute lub są zepsute, a nie mogą wyjść całkowicie i nie ma możliwości leczenia próchnicy,
  • tkanka skłonna do stanów zapalnych  wokół niewyrżniętej ósemki po usunięciu  z powrotem narasta.

 

Jak wygląda usuwanie?

Usuwanie ósemek całkowicie widocznych

W takim wypadku ósemka jest podważana i wyciągana  z kości szczęki. Trwa to zaledwie kilkanaście minut. Mimo znieczulenia pacjent może odczuwać uczucie rozpierania lub ucisk na kość szczęki.

 

Usuwanie ósemek częściowo widocznych  lub niewidocznych

Dziąsło nad zębem mądrości zostaje nacięte przez lekarza i zostaje przeprowadzony zabieg zwany dłutowaniem. Ósemka jest dzielona przy pomocy wiertła na kilka części, a następnie usuwana.  Zabieg trwa kilkadziesiąt minut, a po jego przeprowadzeniu pacjentowi zakłada się szwy.

Jak postępować po usunięciu?

Dolegliwości związane z ekstrakcją ósemek będą bardziej dokuczliwe, gdy zabieg dotyczył ósemek niewidocznych lub widocznych częściowo. Pacjent prawdopodobnie będzie miał do czynienia z opuchlizną policzka, bólem gardła po stronie usuwanego zęba, ograniczoną ruchomością szczęki  i trudnościami w mówieniu. Dolegliwości powinny minąć po kilku dniach. W tym czasie pacjent powinien:

  • stosować przypisane przez dentystę środki przeciwbólowe i antybiotyki,
  • stosować okłady z lodu do kilkunastu godzin po zabiegu,
  • unikać twardych i gorących pokarmów,
  • dbać o właściwą higienę (szybsze gojenie się rany),
  • być w kontakcie z lekarzem i po tygodniu przyjść na wizytę kontrolną.

 

Zapraszamy także na naszą prezentację na temat ósemek:

  • Masz problemy z ósemkami? Chcesz dowiedzieć się, czy możemy Ci pomóc? 

    Skontaktuj się z nami

    VITA MEDICAL

    Tel. (12) 426 55 50

    Kom. 513 074 364

    instytut@vitamedical.com.pl

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial