Ortodonta Kraków

Szukasz ortodonty w Krakowie? Zastanawiasz się co może dla Ciebie zrobić? Czy ortodoncja wpływa tylko na estetykę uśmiechu?

Kiedy powinieneś odwiedzić ortodontę?

Istnieje przekonanie, że zabiegi ortodontyczne są przeznaczone dla dzieci. W rzeczywistości na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno i osoby z problemami dotyczącymi zgryzu powinny odwiedzić ortodontę bez względu na wiek.

Dlaczego prawidłowy zgryz jest tak ważny?

Prawidłowy zgryz pełni nie tylko funkcję estetyczną. Gdy zęby są proste i znajdują się na właściwych pozycjach łatwiej jest utrzymać prawidłową higienę w jamie ustnej, a co za tym idzie rzadziej pojawiają się problemy z próchnicą. Co więcej nieodpowiednie ustawienie zębów może sprawiać, że będą się ścierać podczas jedzenia i że zaistnieje zagrożenie bruksizmem, a nawet doprowadzić do zwyrodnienia stawu żuchwowo-skroniowego.

Dla kogo zabiegi ortodontyczne?

  1. Da dzieci. Zadbanie o prawidłowy rozwój zgryzu dziecka w młodym wieku może oszczędzić wielu problemów w przyszłości. Leczenie najlepiej rozpocząć, gdy zęby mleczne zaczynają być zastępowane stałymi.
  2. Dla dorosłych chcących odjąć sobie lat. Leczenie ortodontyczne jest jednym z elementów liftingu stomatologicznego. Więcej w artykule o liftingu u stomatologa.
  3. Dla podejmujących leczenie implantologiczne lub protetyczne. Zabiegi z tych kategorii często wymagają wcześniejszego wyprostowania zgryzu czy też zrobienia miejsca (na implanty).
  4. Dla osób z wadami wymowy. Wady wymowy mogą być często powiązane z nieprawidłowym stanem zgryzu. Leczenie ortodontyczne może pomóc je zlikwidować.

Aparat ruchomy

Aparaty ruchome stosowane są głównie w przypadku dzieci i młodzieży. Zapewnią prawidłowy rozrost szczęk, a także miejsce dla zębów stałych. Ze względu na szybko zmieniający się w tym wieku rozmiar szczęk konieczne są częste wizyty kontrolne u ortodonty.  Czasem  może się okazać, że po zakończeniu leczenia aparatem wyjmowanym będzie konieczne podjęcie leczenia aparatem stałym – zwłaszcza wtedy, kiedy rodzice nie wystarczająco dopilnowali noszenia przez dziecko aparatu. Dlatego bardzo ważne jest uświadomienie dziecku konieczności regularnego zakładania aparatu i kontrola rodziców.

ortodonta Kraków

 

Aparat stały

Aparat stały jest wykorzystywany najczęściej w leczeniu młodzieży i dorosłych. którzy posiadają już wszystkie zęby stałe. Za jego pomocą można zdziałać znacznie więcej niż w przypadku aparatu ruchomego. Aparaty stałe mogą być zarówno metalowe, jak i estetyczne. Alergia na nikiel nie wyklucza leczenia ortodontycznego, bowiem zostały stworzone aparaty bezniklowe. Dla osób, którym zależy na minimalnej widoczności aparatu stosuje się aparaty ceramiczne, porcelanowe, a także szafirowe lub kryształowe. Leczenie przy pomocy aparatu stałego trwa średnio 2-3 lata. Wymaga regularnych wizyt kontrolnych, podczas których lekarz dostosowuje siłę aparatu do aktualnego stanu zgryzu.

ortodonta Kraków

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dental_braces.jpg#/media/File:Dental_braces.jpg

Jak przebiega zakładanie aparatu stałego?

  1. Oczyszczenie zębów i uzupełnienie ubytków. Przed założeniem aparatu, zwłaszcza stałego, konieczne jest usunięcie osadów i kamienia nazębnego. Takie oczyszczenie zębów jest bardzo ważne, ponieważ po założeniu aparatu nie będzie już możliwe, a pozwoli zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób dziąseł. Trzeba również  wyleczyć zęby, w których występuje próchnica. W przypadku niektórych osób może być konieczne usunięcie kilku zębów – gdy w szczęce czy żuchwie jest zbyt mało miejsca i zęby się w niej nie mieszczą.
  2. Wykonanie zdjęć. Aby ortodonta mógł stworzyć idealnie dopasowany do danych wad aparat potrzebuje pełnego obrazu wyglądu zgryzu. Konieczne będzie więc wykonanie zdjęcia panoramicznego – czyli prześwietlenia wszystkich zębów, a także cefalometrii – czyli bocznego zdjęcia czaszki.
  3. Pobranie wycisku. Zabieg ten nie należy do najprzyjemniejszych, jednak to właśnie wycisk jest podstawą do wykonania aparatu. Dzięki niemu zostanie stworzony aparat maksymalnie komfortowy i idealnie dopasowany.
  4. Separacja. Wykonywana jest tydzień przed założeniem aparatu i polega na umieszczeniu elastycznych elementów między zębami trzonowymi. Tworzą one miejsce dla pierścieni, które zakłada się na pierwsze zęby trzonowe – procedura ta nie zawsze jest wykonywana, zależy bowiem od problemu z jakim zgłasza się do gabinetu pacjent.
  5. Założenie aparatu. Najpierw zakładane są pierścienie, o których wspominaliśmy w powyższym punkcie. Następnie na zębach umieszcza się zamki, do których mocuje się łuk przy pomocy ligatur. Łuk uciska zęby w sposób ustalony przez stomatologa.
ortodonta Kraków

 

Jak dbać o higienę w trakcie leczenia?

Podczas leczenia ortodontycznego konieczne jest staranne dbanie o higienę jamy ustnej – zwłaszcza w przypadku stałego aparatu. Osoba posiadająca taki aparat jest znacznie bardziej narażona na próchnicę i choroby dziąseł. Zęby należy więc myć dokładnie po każdym posiłku, aby uniknąć gromadzenia się resztek jedzenia na elementach aparatu. Nie można zapominać o stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej. Należy przy tym unikać pokarmów, które mają tendencje do oblepiania zębów, gum do żucia, a także twardych, jak np. orzechy. Pacjenci posiadający aparat ruchomy powinni pamiętać o higienie nie tylko zębów, ale także aparatu – on także wymaga dokładnego oczyszczenia. Na czas spożywania posiłków aparat ruchomy powinno się wyjmować z jamy ustnej.  

Masz więcej pytań?

W Vita Medical pracują ortodonci z wieloletnim doświadczeniem, którzy z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania dotyczące zabiegów ortodontycznych.

Skontaktuj się z nami!

VITA MEDICAL

Basztowa 3

31-143 Kraków

instytut@vitamedical.com.pl

tel. (12) 426 55 50

Kom. 513 074 364

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial