Jak dbać o zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwoli Ci utrzymać zdrowe i bielsze zęby na dłużej. Pomoże zapobiec problemom takim jak próchnica, choroby dziąseł, nieświeży oddech. Z jakich elementów powinno się składać Twoje codzienne oczyszczanie zębów, aby przynosiło jak najlepsze efekty? Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna zawierać następujące elementy:

  • szczotkowanie – co najmniej dwa razy dzienne przez okres trzech minut,
  • nitkowanie – nici dentystycznej powinno się używać przynajmniej raz dziennie, a najlepiej po każdym posiłku
  • płukanie – nie jest konieczne, ale warto włączyć je w swoją codzienną rutynę.

Jak myć zęby?

Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno się składać z następujących pięciu kroków:

  1. Zacznij od przednich zębów. Umieść szczoteczkę pod kątem 45° w stosunku do dziąseł, tak aby stykała się ona zarówno z nimi jak i z powierzchnią zęba.
  2. Myj zęby delikatnymi pociągnięciami w przód i w tył, a także zataczając małe okręgi. Pociągnięcia powinny być długie na szerokość 2-3 zębów.
  3. Nie zapomnij umyć przednich zębów również z tyłu – ustaw szczoteczkę prostopadle do ich powierzchni i przeciągnij ją kilka razy w górę i w dół.
  4. Następnie przyłóż szczoteczkę równolegle do powierzchni żucia zębów i czyść ją delikatnymi ruchami w przód i w tył.
  5. Pamiętaj, aby szczotkowaniu poświęcić co najmniej trzy minuty.

Higiena szczoteczki

Nie tylko zęby, ale też szczoteczka której używasz do ich oczyszcania musi być utrzymywana w prawidłowej higienie. O czym musisz pamiętać?

  1. Szczoteczkę do zębów wymieniaj co 2 – 3 miesiące, a także po każdej chorobie. W szczoteczce gromadzą się bakterie, a jej włosie się wykrzywia, przez co mycie jest coraz mniej skuteczne.
  2. Szczoteczkę płukaj dokładnie po każdym użyciu, a następnie umieszczaj ją w pozycji pionowej, aby szybciej pozbyć się wilgoci i zapobiec rozwojowi bakterii.

Twarde czy miękkie włosie?

Dobieraj szczoteczkę do swoich potrzeb – jej wielkość i twardość włosia.

  • włosie miękkie – przeznaczone dla osób o bardzo wrażliwych dziąsłach, które mają tendencję do krwawienia w trakcie mycia
  • włosie średnie – jest odpowiednie dla większości osób, zapewnia równowagę pomiędzy delikatnością dla dziąseł, a skutecznym usuwaniem kamienia nazębnego
  • włosie twarde – sprawdzi się, jeśli nie posiadasz wrażliwych dziąseł, a na Twoich zębach szybko gromadzi się kamień

Szczoteczka manualna czy elektryczna?

Zalety szczoteczki manualnej to:

  • jest tania i łatwo dostępna
  • poręczna i zajmuje mało miejsca
  • łatwiej kontrolować za jej pomocą nacisk na dziąsła i zęby

Szczoteczka elektryczna jest znacznie mniej poręczna ze względu na swój rozmiar, natomiast ma następujące zalety:

  • jest idealna dla osób z chorobami stawów i ludzi starszych, którzy mają problemy z dokładnym umyciem zębów
  • ma mniejszą szczoteczkę, dzięki czemu łatwiej za jej pomocą dotrzeć do trudnych miejsc

Najważniejsza jest prawidłowa technika mycia zębów. Jeśli ją dobrze opanujesz i będziesz dokładny, to sprawdzą się u Ciebie równie dobrze oba rodzaje szczoteczek.

Czyszczenie języka

Podczas mycia zębów nie zapomnij o języku! Do jego oczyszczenia możesz użyć włosia zwykłej szczoteczki lub specjalnie do tego przeznaczonego przyrządu ze skrobiącymi wypustkami z gumy lub z plastiku (w które wyposażone są niektóre szczoteczki).

Dlaczego czyszczenie języka jest ważne? Szkodliwe bakterie osadzają się w całej jamie ustnej, nie tylko na zębach. Na języku objawiają się w postaci białego lub lekko żółtego osadu, który często odpowiada za nieświeży oddech. Dodatkowo na języku mogą się gromadzić martwe komórki i drobne cząstki jedzenia, które sprzyjają rozwojowi tych bakterii.

Jak wybrać pastę do zębów?

Półki w sklepach uginają się pod rozmaitymi rodzajami past do zębów. Wybór spośród tylu opcji nie jest łatwy. Nie kieruj się reklamą, ale swoimi potrzebami. Jeśli masz problem z ich zidentyfikowaniem to poproś o poradę swojego dentystę. Dobra pasta przede wszystkim ściera osad nazębny, nie uszkadzając przy tym szkliwa. Najpopularniejsze rodzaje past to:

  • uniwersalne – ich skład został zaprojektowany tak, aby chronić Twoje zęby i dziąsła przed większością popularnych schorzeń
  • na nadwrażliwość – sprawdzą się u Ciebie, jeśli w trakcie spożywania zimnych lub ciepłych napoi czy też pokarmów odczuwasz przeszywający ból
  • łagodzące stany zapalne dziąseł – przeznaczone dla osób z problematycznymi dziąsłami; często zawierają ekstrakty ziołowe
  • wybielające – wybierz pastę wybielającą, jeśli zależy Ci na polepszeniu kolorytu zębów
  • odświeżające oddech – polecane zwłaszcza dla palaczy

Nitkowanie zębów

Nitkowanie jest konieczne, ponieważ samą szczoteczką nie da się dokładnie wyczyścić przestrzeni pomiędzy zębami. Nitka usunie zgromadzone tam resztki jedzenia, a także płytkę nazębną, których szczoteczka nie była w stanie dosięgnąć.

Dostępne są nici woskowane i niewoskowane. Obie równie dobrze działają, jednak przy pomocy woskowanej łatwiej czyści się ciasne przestrzenie.

Przy nitkowaniu musisz być ostrożny i delikatny, aby nie uszkodzić dziąseł. Nitkę opleć wokół palców i wykonuj za jej pomocą ruch w przód i w tył. Każdą przestrzeń między zębami musisz czyścić świeżym kawałkiem nici

Płyn do płukania ust

Na opakowaniach płynów do płukania można znaleźć wiele obietnic, ale w żadnym wypadku nie są wstanie zastąpić szczotkowania i nitkowania. Są jednak dobrym uzupełnieniem higieny jamy ustnej, które pozwoli pozbyć się resztek bakterii, a także przywróci właściwy odczyn pH w ustach.

Płyny do płukania dostępne są w wielu wariantach – odświeżających oddech, wspomagających wybielanie, zapobiegających osadzaniu się kamienia nazębnego, a także łagodzących stany zapalne dziąseł. Dobierz odpowiedni do swoich potrzeb. Jeśli masz z tym problem, to skontaktuj się ze swoim dentystą w celu uzyskania porady.

Niewłaściwa higiena – zagrożenia

Niewłaściwa lub też niedostateczna higiena jamy ustnej to nie tylko większe prawdopodobieństwo próchnicy i chorób dziąseł. Może powodować także gromadzenie się kamienia nazębnego pomiędzy zębami, co w dłuższym okresie czasu może doprowadzić do powstania przerw. To z kolei może przyczynić się do uszkodzeń tkanek podtrzymujących zęby, a w ostateczności ich utraty. Co więcej najnowsze badania pokazują, że istnieje połączenie pomiędzy niewystarczającą higieną jamy ustnej a chorobami serca i innymi poważnymi schorzeniami.

Zapraszamy także na prezentacje na temat właściwej higieny zębów

Nie zapominaj o dentyście!

Prawidłowa higiena w połączeniu z odpowiednią dietą może uchronić Cię przed próchnicą i stanami zapalnymi dziąseł, czy też nadmiarem kamienia nazębnego. Nie zapominaj jednak o wizytach kontrolnych u dentysty co pół roku. Choć Twoje zęby z pozoru mogą wyglądać na zdrowe, to tylko dokładne oględziny przez specjalistę mogą dać Ci pewność w tej kwestii.

Zapraszamy na przegląd zębów

VITA MEDICAL

Tel. (12) 426 55 50

Kom. 513 074 364

instytut@vitamedical.com.pl

Author Info

Vita Medical

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial