Fotografia stomatologiczna nie jest bynajmniej rozwiązaniem nowym. Już od kilkudziesięciu lat dentyści wykorzystują ją do tworzenia dokumentacji medycznej. Jedyna różnica polega na rodzaju wykorzystywanego sprzętu i jakości otrzymywanych fotografii. Zdjęcia to doskonały początek nawiązywania relacji ze stomatologiem. Dzięki nim pacjent poznaje szczegóły na temat swojego uzębienia i jego stanu.
Sprzęt do fotografii stomatologicznej
Warto jednak wiedzieć, że do fotografii stomatologicznej nadają się tylko aparaty pozwalające na podłączenie do nich zewnętrznej lampy błyskowej w postaci pierścienia otaczającego obiektyw. Nie sprawdzi się więc zwykły aparat cyfrowy czy aparat znajdujący się w telefonie komórkowym. Jak na razie konstrukcji odpowiednich fotografii stomatologicznej nie ma zbyt dużo. Sporo jest propozycji ze światłem LED, ale ono niestety bardzo często fałszuje kolory.
Akcesoria do fotografii dentystycznej – obiektyw makro i lustra
Poza tym fotografia dentystyczna wymaga także obiektywu do makrofotografii. Na rynku dostępnych jest też sporo gadżetów, które wykonywanie takich zdjęć ułatwiają. Do nich należy m.in. dystans, który pozwala na zachowanie odpowiedniej odległości od łuku zębowego. Dzięki temu zdjęcia są powtarzalne. Ułatwia to w znacznym stopniu śledzenie postępów leczenia, jakie następują z roku na rok czy miesiąca na miesiąc. Kolejnym przydatnym elementem są różnego rodzaju lustra stomatologiczne. Są nieocenione w momencie, kiedy fotografowane mają być rzeczy normalnie dla obiektywu niedostępne. Lustra wykonywane są najczęściej ze stali polerowanej. Są one proste do czyszczenia, a przy tym odporne na zarysowania. Nieco mniej odporne są lustra pokrywane substancjami szlachetnymi typu rot. W ich przypadku zarysowanie oznacza, że trzeba je wyrzucić.
Retraktory
Poza tym w fotografii stomatologicznej bardzo przydatne bywają retraktory. Umożliwiają one przesuwanie policzków. Co ciekawe, dobrze sprawdzają się w tej roli także retraktory okulistyczne, które są niewielkie, ale pozwalają na odciągnięcia policzków w aż 4 punktach i osiągnięcie wygodnego dla pacjenta półokrągłego obszaru, który z punktu widzenia fotografii jest też o wiele bardziej przydatny niż obszar kwadratowy. Coraz częściej wykorzystuje się też nowoczesne drukarki. Dzięki nim pacjent fotografię może zabrać także ze sobą do domu.
Dentyści zajmujący się na co dzień protezami i aparatami ortodontycznymi często posiadają na wyposażeniu również zestaw do makrofotografii do przedmiotów nieruchomych. W tym przypadku potrzebny jest dobry statyw i odpowiednie światło np. w postaci lampy błyskowej.
Śledzenie postępów leczenia stomatologicznego
Fotografie dentystyczne to niewątpliwie rozwiązanie ułatwiające m.in. śledzenie postępów prowadzonego leczenia. Dzięki temu pacjent może na własne oczy zobaczyć wynik pracy stomatologa. Obecnie nie używa się już w tym celu starych aparatów z kliszami, ale przede wszystkim sprzętu cyfrowego. Jest to o wiele tańsze i szybsze. Poza tym nie powinno też sprawiać problemów nikomu. Dlatego też popularność fotografii dentystycznej cały czas rośnie i nie zanosi się w tej kwestii na zmiany, także i w Polsce.