Jakie usługi oferuje chirurgia stomatologiczna w Krakowie? W jakich przypadkach jej zastosowanie jest konieczne? Czy zabiegi z nią związane są bolesne?
Chirurgia stomatologiczna Kraków – zabiegi
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się operacyjnym leczeniem jamy ustnej i jej okolic. W jej obrębie wykonywanych jest wiele zabiegów, w zależności od przyczyny problemów. Poniżej możesz zapoznać się z krótkimi opisami najczęściej wykonywanych. Choć mogą brzmieć strasznie, to wszystkie są wykonywane dla dobra pacjenta w celu oszczędzenia cierpienia w przyszłości, związanego np. z ósemkami.
Usuwanie zębów i zębów zatrzymanych
Zęby usuwane są w znieczuleniu miejscowym, przy pomocy kleszczy lub dźwigni. Ekstrakcja zęba jest konieczna, gdy leczenie zachowawcze nie jest możliwe – ząb jest zbyt mocno zniszczony przez próchnicę, występują przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, zaawansowana paradontoza lub głębokie złamania zębów. Czasami wskazaniem do usuwania zębów jest także leczenie ortodontyczne lub przygotowanie jamy ustnej do protezy.
Zęby zatrzymane to zęby, które zatrzymały się w tkance kostnej szczęki. Mogą powodować nieprawidłowe funkcjonowanie szczęki, wady zgryzu, a nawet przyczyniać się do wykrzywienia oraz niszczenia innych zębów. W niektórych przypadkach wystarczy pomoc ortodonty (rozciągnięcie łuku szczęki), w cięższych będzie konieczne zgłoszenie się do chirurga stomatologicznego. Leczenie ortodontyczne może wymagać chirurgicznego odsłonięcia zęba zatrzymanego. Zęby zatrzymane to bardzo często zęby mądrości.
Resekcja części korzenia wraz ze zmianą okołowierzchołkową
Zabieg resekcji jest konieczny, gdy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego, a wystąpiły związane z nim powikłania – zapalenie tkanek okołowierzchołkowych (np. ropnie, torbiele, ziarniniaki). Wykonywany jest gdy ząb był wcześniej leczony kanałowo, gdyż musi być pozbawiony naczyń krwionośnych i nerwowych w kanale. Wycinana jest część korzenia, a przy tym zmiany zapalne.
Hemisekcja zęba
Hemisekcja przeprowadzana jest najczęściej na zębach wielokorzeniowych dotkniętych stanem zapalnym, ze zmianami okołowierzchołkowymi przy korzeniach, głęboką próchnicą, zniszczonych lub złamanych pionowo (chorego korzenia wraz z częścią korony) i kiedy leczenie kanałowe nie jest już wystarczające. Polega na usunięciu chorych korzeni, przy zachowaniu pozostałej części zęba. W związku z tym ząb po zabiegu często wymaga odbudowy protetycznej. Dzięki hemisekcji można uratować zdrową część zęba, zamiast usuwać wraz z chorą cały ząb.
Szynowanie – leczenie urazów zębów
Stosowane jest w przypadku zębów, które uległy lub mogą ulec rozchwianiu. Polega na połączeniu takich zębów z zębami, które są mocno umiejscowione w kości. Szynowanie zapobiega przedwczesnej utracie zębów, jednak sprawdzi się tylko wtedy, gdy rozchwianie nie jest jeszcze bardzo duże. Przyczynami rozchwiania mogą być urazy mechaniczne lub choroby przyzębia (paradontoza).
Przed zabiegiem usuwany jest kamień nazębny za pomocą piaskowania. Często może on niekorzystnie wpłynąć na szynę, w zależności od materiału z którego została wykonana. Dlatego bardzo ważna jest także prawidłowa higiena po założeniu szyny.
Mikrochirurgia przyzębia
Mikrochirurgia przyzębia pozwala skorygować nieprawidłowości w jamie ustnej, które powstały na skutek chorób przyzębia, czyli np. odsłonięte szyjki zębów, nierówną linie dziąseł, niewłaściwą długość korony zębów. W jej obrębie praktykowane są takie zabiegi jak przeszczepy dziąsłowe i pokrycia recesji dziąsłowej, mikroplastyka przyzębia, czy naprawa defektów kostnych.
Zabiegi poprawiające utrzymanie protez zębowych
Do zabiegów poprawiających utrzymanie protez zębowych zaliczamy między innymi pogłębianie przedsionka jamy ustnej. Zabieg ten stosowany jest gdy przedsionek jamy ustnej (przestrzeń między wargami a wyrostkiem zębodołowym z zębami) jest zbyt płytki. Często związane jest to z przerostem wędzidełka. Płytki przedsionek powoduje, że proteza może wyskakiwać z miejsca lub boleśnie uciskać błonę śluzową dna przedsionka.
Zabieg pogłębiania przedsionka jamy ustnej sprawia, że używanie protezy wyjmowanej jest bardziej komfortowe, a sama proteza się lepiej utrzymuje.
Czy to boli? Rodzaje znieczuleń
Dzisiejszy stan medycyny zapewnia pacjentom zabiegi pozbawione bólu. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów znieczuleń, które dobierane są w zależności od wykonywanego zabiegu i preferencji pacjenta. Na szczególną uwagę zasługuje znieczulenie komputerowe za pomocą systemu The Wand – Chirurgia stomatologiczna Kraków.
Znieczulenie komputerowe – System The WAND
Zapewnia pacjentom najwyższy komfort. Polega na znieczulaniu powierzchownym błony śluzowej, a następnie na podawaniu środka znieczulającego do otaczających tkanek. Dzięki temu znieczulenie nie boli, a także nie występuje drętwienie warg i policzków.
Znieczulenie nasiękowe
Jest to znieczulenie podawane w zastrzyku. Pozbawia ono czucia końcówki nerwów. Stosowane jest np. przy wyrywaniu zębów i leczeniu zębów górnych.
Znieczulenie przewodowe
Stosowane zazwyczaj podczas leczenia zębów tylnich. Znieczulenie to podawane jest bardzo blisko nerwu i znieczula jego większą część.
Masz więcej pytań?
W Vita Medical pracują specjaliści od chirurgii stomatologicznej, którzy z przyjemnością rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości związane z zabiegami i pomogą Ci pokonać lęk.
Skontaktuj się z nami!
VITA MEDICAL
Basztowa 3
31-143 Kraków
instytut@vitamedical.com.pl
tel. (12) 426 55 50
Kom. 513 074 364