Nawet nienaganna higiena zębów nie jest w stanie zapobiec wszystkim przypadłościom mogącym powodować ból zębów. Co poza próchnicą może powodować cierpienie i kiedy powinieneś się zgłosić do dentysty?
Próchnica to najczęstsza przyczyna bólu zębów. Jest jednak wiele innych schorzeń, które mogą odpowiadać za dyskomfort związany z dolegliwościami bólowymi. Aby zidentyfikować przyczynę, konieczny jest dokładny przegląd zębów u stomatologa. Do najpopularniejszych powodów bólu należą nadwrażliwość, zapalenie miazgi, zapalenie przyzębia, ale także schorzenia nie dotyczące bezpośrednio zębów.
Nadwrażliwość zębów
Nadwrażliwość zębów objawia się ostrym, przeszywającym, lecz krótkotrwałym bólem, który pojawia się po kontakcie ze stymulantami takimi jak temperatura, substancje chemiczne czy też bodźce mechaniczne. Występuje, gdy zęby zostały pozbawione warstwy ochronnej. Może więc wynikać ze starcia zębów i uszkodzeń szkliwa (objawy bruksizmu), a także erozji szkliwa lub odsłonięcia szyjek zębowych. Wiąże się z dużym dyskomfortem podczas spożywania produktów takich jak lody, słodycze, gorące napoje.
Choć wielu pacjentów lekceważy nadwrażliwość, to warto zgłosić się ze swoim problemem do specjalisty. Istnieje kilka sposobów, poprzez które dentysta może złagodzić objawy nadwrażliwości i zapobiec ich nasileniu. W przypadku, gdy podłożem problemu są odsłonięte szyjki zębowe, podstawą jest usunięcie kamienia nazębnego – nie tylko powstrzyma to cofanie się dziąseł, ale także zapobiegnie chorobom przyzębia. Odsłonięte już szyjki zębowe mogą zostać polakierowane płynem, który zawiera fluor i substancje uszczelniające, a przez to chroni przed bólem. Może także zostać zastosowana laseroterapia, która pomaga znieść nadwrażliwość odsłoniętej z różnych powodów zębiny.
Więcej o nadwrażliwości zębów dowiesz się z naszej prezentacji:
http://www.slideshare.net/VitaMedical/nadwrazliwosc-zebow
Zapalenie miazgi
Do zapalenia miazgi może dojść gdy ubytek próchnicowy jest bardzo głęboki lub gdy doszło poważnego urazu mechanicznego, na skutek którego została odsłonięta miazga zęba. Zapalenie miazgi z początku objawia się lekkim i przemijającym bólem, jednak wraz z postępowaniem choroby, ból ten zwiększa swoje nasilenie i przekształca się w ciągły i pulsujący. Dlatego ważne jest, by nie ignorować żadnych dolegliwości bólowych – w początkowym stadium zapalenie miazgi może zostać wyleczone. Niestety wraz z rozwojem choroby zmiany, które zaszły w miazdze stają się nieodwracalne i konieczne jest jej usunięcie, a tym samym zastosowanie leczenia kanałowego.
Inne przyczyny bólu zębów
Przyczyn bólu zębów może być jednak znacznie więcej, niż próchnica, czy nadwrażliwość i zapalenie miazgi. Za Twoje cierpienie może odpowiadać także:
- zapalenie dziąseł,
- ukruszenie zęba,
- uszkodzenie wypełnienia,
- wyrzynanie się ósemek.
Ból zęba nie musi być jednak spowodowany jego uszkodzeniem lub infekcją. Przyczyna może leżeć także poza jamą ustną.
Przyczyna bólu zębów może nie leżeć w zębach
Czasami przyczyna bólu zębów nie leży w samych zębach. Jego powodem mogą być także choroby sąsiadujących narządów – na przykład zapalenie zatok przynosowych. Zwłaszcza, gdy dokuczający Ci ból dotyczy tylko górnych zębów i występuje bolesność przy nagryzaniu i opukiwaniu. Chorobie tej zazwyczaj towarzyszą inne objawy, takie jak na przykład zatkany nos. Jeśli jednocześnie występują u Ciebie te dwa objawy, powinieneś się skonsultować ze swoim lekarzem. Za ból zębów może także odpowiadać dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, zazwyczaj towarzyszy jej jednak także ból głowy i inne charakterystyczne objawy.
Dlaczego odwiedzić dentystę?
Ból może być często jedynie lekko odczuwalny i występować sporadycznie, co może skłaniać do zignorowania go do czasu aż stanie się intensywniejszy i zacznie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. To jednak bardzo zły pomysł. Bez względu na nasilenie dolegliwości bólowych i ich rodzaj, gdy cierpimy zawsze powinniśmy się zgłosić do dentysty. Skłonić Cię do wizyty u stomatologa powinny zwłaszcza takie objawy jak:
- ciągły, nieprzerwany ból trwający ponad dobę,
- opuchlizna i zaczerwienienie wokół zęba,
- gorączka,
- ból przy zagryzaniu.
Twój dentysta przeprowadzi dokładny przegląd aby określić lokalizację i przyczynę problemu. Jeśli zewnętrzne oględziny okażą się niewystarczające, może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (na przykład by znaleźć próchnicę pomiędzy zębami).
Dokucza Ci ból zęba? Zastanawiasz się, czym może być spowodowany?
Skontaktuj się z nami
VITA MEDICAL
Tel. (12) 426 55 50
Kom. 513 074 364
instytut@vitamedical.com.pl