Prezentowane w artykule domowe sposoby na ból zęba nie zawsze przyniosą ulgę. W niektórych przypadkach mogą nasilić stan zapalny. Dlatego sugerujemy zastąpienie ,,babcinych” eksperymentów szybką konsultacją z dentystą, aby nie doprowadzić do poważnych powikłań i długotrwałego leczenia antybiotykami.
Dlaczego bolą zęby ?
To pytanie, na które jest wiele odpowiedzi, tak samo jak wiele jest przyczyn, które powodują ból zęba. Ból zęba może być dla wielu osób w różnym wieku bólem bardzo nieprzyjemnym i wywołującym panikę. Ból zęba może być ostrym kłuciem, bądź też tępym uciskiem, albo nieprzyjemnym pulsowaniem.
Sposoby na ból zęba
Pierwsza myśl osoby dotkniętej tym odczuciem to z pewnością uśmierzyć ból. Potrzebna jest jednak wizyta u dentysty, gdyż zaniedbania mogą doprowadzić nie tylko do zniszczenia zęba, ale też do powikłań związanych z uszkodzeniem nawet tak ważnych organów jak serce czy mózg.
Przyczyny bólu zębów
Kto i dlaczego na ten ból jest narażony? Główny i najbardziej powszechny sposób to z pewnością próchnica, bądź inne uraz szkliwa. W początkowym stadium objawia się tzw. nadwrażliwość czyli reakcja na kwaśne bądź słodkie potrawy, czy też reakcja na zimno bądź ciepło.
Nadwrażliwość zębów
Do nadwrażliwości może dojść w wyniku np. zaniku dziąseł przy szyjkach na skutek przeciążeń zębów, odsłonięcia wrażliwej zębiny, czy też na skutek uszkodzenia szkliwa.
Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdzie powiększony węzeł chłonny, czy problem ze stawem żuchwowym jest interpretowany jako ból zęba. Dlatego przy jakichkolwiek wątpliwościach, bólach nie warto zwlekać z zasięgnięciem porady w gabinecie specjalisty i jak najszybciej odwiedzić dentystę.
Próchnica zębów
Najczęstszy powód bólu to oczywiście znana powszechnie próchnica, dzieje się tak ponieważ luki w zębinie odsłaniają bardzo wrażliwą miazgę zęba znajdującą się w środku. Miazga, gdy jest podrażniona pokarmem i płynami zaczyna po prostu boleć. Gdy próchnica jest zaawansowana, a miazga stale ulega podrażnieniom może wówczas dojść do jej zapalenia, wtedy ból jest intensywny i dokuczliwy.
Ropień
Kolejny powód, który może powodować nieprzyjemności związane z bólem zęba to ropień tworzący się w wyniku stanu zapalnego miazgi.
Odsłonięte szyjki
Powszechne i równie często występujące przyczyny bólu zęba to właśnie odsłonięte szyjki zębowe na skutek zaniku dziąseł, ale też stany zapalne dziąseł.
Zapalenie okostnej
Bardzo dotkliwy jest ból spowodowany zapaleniem okostnej. To jest dosyć poważna komplikacja, która to wynika z choroby zębów bądź jamy ustnej. Okostna to włóknista błona, która pokrywa kości szczęki, do jej stanu zapalnego może dojść na skutek choroby dziąseł oraz powstania tam ropnia. Gdy dojdzie do zapalenia okostnej niezbędne jest leczenie antybiotykami.
Domowe sposoby na ból zęba
Domowe sposoby niekiedy są potrzebne, aby zniwelować ból choćby po to, aby oczekiwanie na wizytę u dentysty było bardziej komfortowe. Naturalnych metod, które mają zapewnić uśmierzenie bólu zęba jest wiele. Co radzą nasze babcie i mamy?
Goździki
Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na ból zębów jest goździk, ponieważ zawiera on eugenol – składnik uznawany jako naturalny środek mający właściwości znieczulające. Można go wykorzystać w dowolnych formach jak choćby goździk sproszkowany, czy też w postaci olejku eterycznego, bądź nawet zasuszonego pąku kwiatu, który należy trzymać w ustach do momentu ustąpienia bólu. Szczególną uwagę i rozsądek należy zachować stosując olejek eteryczny, który może wywołać ból wrażliwego dziąsła bądź języka.
Jodyna
Jodyna ma również swoje zastosowanie ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne, przyłożenie nasączonego nią wacik do bolącego miejsca możemy zniwelować ból.
Soda oczyszczona
Kolejny sposób to przyrządzenie płukanki z solą bądź sodą oczyszczoną. Należy rozpuścić łyżeczkę soli w ciepłej wodzie i płukać, aby zmniejszyć ból i opuchliznę. W przypadku sody oczyszczonej, która ma właściwości zmieniające pH w ustach poprzez jego podwyższenie, dlatego stworzy środowisko, w którym nie będą rozwijały się bakterie.
Czosnek
Pośród domowych sposobów walki z bólem zęba na pewno na uwagę zasługuje czosnek. Uznawany jest on za naturalny antybiotyk, ma zdolności zwalczania bakterii oraz zmniejszania stanów zapalnych. Można zrobić czosnkową płukankę rozgniatając kilka ząbków , a potem zalewając je ciepłą wodą. Taką mieszanką płucze się usta.
Szałwia
Szałwia to kolejny pomocnik w walce z bólem zęba. W jej liściach znajduje się kamfora mająca zdolności uśmierzania bólu. Zawiera ona także składniki, które mogą zatrzymywać rozwój infekcji. Prosty sposób na wykonanie płukanki to wrzucenie do szklanki suszonych liści szałwii i zalanie ich wrząca wodą. Po wystygnięciu naparu trzeba płukać nim usta. Można także skorzystać z olejku eterycznego z szałwii wystarczy tylko nasączyć nim wacik i przyłożyć do zęba, który boli.
Akupresura
Inną mniej znaną jednak bardzo ciekawą metodą jest… akupresura, czyli tradycyjna chińska metoda. Zgodnie z nauką Chińczyków należy uciskać konkretny punkt na dłoni bądź stopie i w taki sposób można uśmierzyć ból w zupełnie innej części ciała.
Co zrobić gdy ząb boli w weekend?
Z pewnością można spróbować skorzystać z wyżej wymienionych domowych sposobów, które stosowane rozsądnie i krótkoterminowo są bezpieczne i często skuteczne. Można też po prostu skorzystać z tradycyjnych środków przeciwbólowych, które są dostępne w aptekach bez recepty jak np. paracetamol.
Wspomniane domowe sposoby, czy apteczne specyfiki uśmierzające ból są po to, aby ułatwić funkcjonowanie i zapewnić komfort, ale nie są w stanie i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty, ponieważ ani leki przeciwbólowe, ani też domowe sposoby nie naprawiają uszkodzenia szkliwa, czy dziąsła dlatego każdą dolegliwość powinniśmy konsultować u specjalisty.
Nawet osoba, która regularnie zgłasza się na wizyty kontrolne w przypadku wystąpienia bólu nie powinna z tym zwlekać.
Dentysta – jedyny trwały i skuteczny sposób na ból zęba
Samodzielnie możesz uśmierzyć ból krótkoterminowo. Pamiętaj jednak od razu zadzwonić do dentysty i umówić szybko wizytę. W Vita Medical pomagamy naszym pacjentom z bólem zęba szybko i skutecznie. Zapraszamy do rejestracji!