12 426 55 50 | 513 074 364 rejestracja@vitamedical.pl

Afty – przyczyny, leczenie i metody zapobiegania

Afty mogą znacznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Mogą utrudniać spożywanie posiłków, a czasami nawet swobodne porozumiewanie się. Choć kojarzone są głownie z dziećmi, to często dotyczą także dorosłych. Jakie są ich przyczyny? Jak sobie z nimi radzić i jak im zapobiegać?

Afty to niewdzięczny temat, jednak niestety dotyczy wielu pacjentów – zarówno tych młodszych jak i starszych. Mogą pojawiać się wargach, policzkach, dziąsłach, a nawet języku i podniebieniu. Często mają charakter nawracający i ciężko się ich pozbyć na stałe. Czym tak właściwie są?

Afty

Afty to otwarte owrzodzenie jamy ustnej ze stanem zapalnym, które może posiadać od 1 milimetra do nawet 2 centymetrów średnicy. W pierwszej fazie rozwoju afty są czerwonymi plamkami, które po kilku dniach pokrywają się biało-żółtym nalotem. Pod nim znajduje się nadżerka. Wtedy też pojawia się ból, przez który osoba dotknięta tym problemem może mieć problemy z wymową i swobodnym spożywaniem posiłków. U niektórych osób, w przypadku rozległych aft, mogą pojawić się dodatkowe objawy w postaci podwyższonej temperatury ciała i powiększonych węzłów chłonnych. Ból spowodowany aftą może utrzymywać się od kilku dni do tygodnia, a czasami nawet dłużej. Niestety nawet po wyleczeniu, afty mogą po pewnym czasie wracać. Mamy wtedy do czynienia z aftozą nawrotową.

Co powoduje afty?

Przyczyn występowania aft jest wiele. Jako główną wskazuje się osłabienie układu odpornościowego. Ich pojawienie się może wynikać także z:

 • urazów mechanicznych,
 • tendencji do przygryzania warg lub policzka,
 • nieprzestrzegania zasad higieny,
 • zmian hormonalnych,
 • stresu,
 • podrażnienia składnikami środków do higieny jamy ustnej,
 • niedożywienia,
 • niedoboru witaminy B12,
 • zapalenia jelit,
 • zakażenia wirusem HIV,
 • zażywania silnych antybiotyków.

W przypadku aftozy nawrotowej istotną rolę odgrywa również uwarunkowanie genetyczne. Prawdopodobieństwo, że w rodzinie osoby chorującej na aftozę znajduje się również inna osoba z tą samą przypadłością wynosi około 30%.

Jak leczyć afty?

W wielu przypadkach do wyleczenia afty wystarczą domowe sposoby. Płukanki ziołowe i leki dostępne w aptece bez recepty przyspieszą gojenie się i uśmierzą ból. Powinniśmy w czasie leczenia unikać pokarmów, które mogłyby podrażnić aftę (ostre, gorące), a także słodyczy. Jeśli jednak afty są rozległe i długo się goją lub sprawiają ogromny ból uniemożliwiający jedzenie, konieczna będzie wizyta u stomatologa. Stomatolog przepisze odpowiednie leki i antybiotyki, które przyspieszą leczenie problemu. Może także wykonać zabieg przyżegania. W leczeniu aft może zalecić także zabieg z wykorzystaniem lasera biostymulacyjnego, który znacznie przyspieszy gojenie.

Jak zapobiegać?

Zapobieganie aftom zależy od ich przyczyny, jednak ta bywa ciężka do zidentyfikowania. Warto zadbać o dokładną higienę jamy ustnej, jednocześnie przy tym uważając, by nie podrażniać jej agresywnymi pastami i płynami do płukania, a także by nie uszkodzić błony śluzowej np. przy zbyt agresywnym szczotkowaniu. Należy także unikać przygryzania warg i policzków, a także przedmiotów, na których znajdują się bakterie – np. końcówek długopisów. Warto także zadbać o bogatą dietę – niedobory niektórych składników odżywczych, takich jak witamina B12, kwas foliowy, żelazo, cynk mogą przyczyniać się do występowania problemu.

Masz problemy z nawracającymi aftami? Skontaktuj się z nami i dowiedz się, czy możemy Ci pomóc.

 

 

Skontaktuj się z nami
VITA MEDICAL
Tel. (12) 426 55 50
Kom. 513 074 364
instytut@vitamedical.com.pl

Author Info

Vita Medical

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial