Wstawienie implantów umożliwia nie tylko poprawę estetyki uśmiechu, ale także podniesienie poziomu funkcjonalności i zdrowia uzębienia. Nasze ponad 10 letnie doświadczenie w implantacji zębów i świadomość wysokich kosztów tej inwestycji skłoniło nas do opracowania artykułu, który przybliży Wam, co zyskacie dzięki zabiegowi i jak wygląda jego przebieg.  

Wstawianie implantów przywraca funkcje naturalnego uzębienia. Pozwala uniknąć obaw przed tym, że coś się nam ssunie np. podczas mówienia. Poddanie się zabiegowi implantacji nie powoduje również problemów z wymową jak seplenienie, czy niewyraźna mowa. To bardzo ważne przede wszystkim jeśli zawód, który wykonujesz wiąże się z częstymi rozmowami.

Spożywanie posiłków i higiena

Jako, że uzupełnienia przytwierdzane są na stałe jedzenie nie sprawia problemów. Dlatego bez skrępowania będziesz mógł spotkać się ze znajomymi na obiad bez obawy, że gryzienie będzie dla Ciebie niewygodne lub implant się poluzuje. Higiena implantów jest taka sama jak w przypadku naturalnych zębów. Nie trzeba stosować żadnych kremów, jak w przypadku protez. Także ich posiadanie nie sprawia, że rano przed wyjściem do pracy czy na zajęcia będziesz zmuszony poświęcać myciu zębom więcej czasu.

Koszt dbania o implanty

Koszt założenia implantów jest względnie wysoki, jednak w dłuższej perspektywie w porównaniu z ruchomymi protezami zębowymi cena jest niższa, gdyż koszt użytkowania implantów jest właściwie zerowy. W przeciwieństwie do protez, które należy co jakiś czas wymieniać, a także używać specjalnych kremów do ich higieny.

Zabieg wstawienia implantu

Wyróżniającą cechą implantów jest brak wpływu na pozostałe zęby, gdyż zabieg nie wymaga szlifowania zdrowych zębów. Leczenie odbywa się w obszarze dziąseł i kości, które mają zdolność odbudowy. Uzupełnione implantami ubytki pozwalają również uniknąć deformacji szczęki i policzków w wyniku zaniku dziąseł spowodowanych brakiem zęba. Ponadto materiały użyte do produkcji implantów nie wywołują reakcji alergicznych i są bardzo trwałe.

Aby poddać się zabiegowi głównym warunkiem, który należy spełnić są zdrowe dziąsła i przyzębie oraz wzorowa higiena jamy ustnej. Implantacja składa się z 3 etapów:

1. Wszczepienie implantu.

Wszczepienie jednego implantu trwa ok. 40 minut. Zwykle nie ma przeciwwskazań by podczas jednej wizyty dentysta mógł założyć ich kilka. Po  przeprowadzeniu implantacji lekarz zaleca osłonowo antybiotyk. Zabieg nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji i już tego samego dnia można wrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Dwie godziny po wykonaniu implantacji można już spożywać pokarm, oczywiście o miękkiej konsystencji. Na drugi dzień może wystąpić opuchlizna i niewielki ból. Jest to zwyczajna reakcja organizmu na implant, dlatego jeśli nie jest on zbyt dolegliwy, wystarczy użyć środka przeciwbólowego dostępnego bez recepty w aptece.

2. Integracja implantu z kością.

Okres w którym implant zrośnie się z kością jest zależny od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz stanu jego kości. Na ogół trwa to od 4 do 6 miesięcy. W razie gdy śróba nie zintegruje się z kością, implant wstawia się po raz drugi. Pacjent z powodu problemów z integracją implantu z kością nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Szacuje się że niepowodzeniem obarczone jest około 5% wszystkich zabiegów implantologicznych. Nie zawsze da się określić przyczynę, jednak u osób chorych na cukrzycę czy też nie posiadających wystarczającej tkanki kostnej ryzyko takiej sytuacji jest minimalnie większe. To samo tyczy się palaczy, dlatego warto na okres leczenia rzucić palenie. W przypadku wystąpienia problemów z integracją, wraz z lekarzem ustala się termin ponownej implantacji. Na ogół okres przerwy trwa nie dłużej niż 3 miesiące. Powodzenie zabiegu jest wtedy praktycznie stuprocentowe.

3. Osadzenie uzupełnienia protetycznego na implancie.

2-3 dni po zabiegu można zamocować stały łącznik protetyczny i koronę. Dobiera się nią dopasowując jej barwę i kształt do naturalnych zębów pacjenta. Jeżeli nie jest to możliwe, na okres gojenia lekarz zakłada „uzupełnienie tymczasowe”, aby pacjent nie odczuwał w tym czasie dyskomfortu.

Zapraszamy również do obejrzenia prezentacji w której umieściliśmy 8 najczęściej zadawanych pytań przez naszych pacjentów dotyczących zabiegu wszczepienia implantów: https://www.vitamedical.com.pl/implanty-pytania-do-dentysty/

Dr. Celina Choroszy

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial