Jak dbać o zęby 55+?

Wraz z wiekiem nasze zęby stają się coraz słabsze. Mamy tylko jeden zestaw zębów na całe życie, a ich zaniedbanie może bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Co robić, aby nie dopuścić do rozwoju poważnych problemów w obrębie jamy ustnej?

W związku z rosnącą świadomością pacjentów w kwestiach higieny, a także rozwojem stomatologii, naturalne zęby mogą posłużyć znacznie dłużej, niż było to możliwe jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wraz z wiekiem pojawiają się jednak nowe wyzwania dla zdrowia jamy ustnej, z którymi młodsze, zdrowe osoby nie mają do czynienia. Jakie problemy można napotkać i jak sobie z nimi radzić?

Suchość w ustach

Suchość w ustach może mieć różne podłoże. Może wynikać ze zmian zachodzących w ciele wraz z wiekiem, ale może być także spowodowana przyjmowanymi lekami. Niedostateczna ilość śliny, dająca uczucie suchości, sprzyja rozwojowi chorób, takich jak próchnica – ślina pomaga wypłukiwać resztki jedzenia i bakterie z jamy ustnej. Dlatego też ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pij dużo wody, żuj bezcukrową gumę, która pobudzi produkcję śliny. Unikaj używek takich jak alkohol – powodują odwodnienie. Jeśli suchość w ustach wynika z przyjmowanych leków, możesz poprosić swojego lekarza o poszukanie odpowiednika, który nie będzie takiego efektu powodował.

“Zużycie”

Zęby przez całe życie narażone są na oddziaływanie sił mechanicznych związanych z gryzieniem i przeżuwaniem pokarmów. Może to być dotkliwe zwłaszcza, gdy kiedyś cierpiało się z powodu bruksizmu lub dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Wraz ze starciem szkliwa, wzrasta ryzyko wystąpienia próchnicy, pojawiają się także problemy z nadwrażliwością.

Nadwrażliwość

Nadwrażliwość zębów objawia się ostrym, przeszywającym bólem, występującym na skutek kontaktu ze stymulantami, takimi jak zimno czy ciepło (zimne i gorące napoje, ostry wiatr) czy też bodźce mechaniczne. Może być spowodowana nie tylko starciem szkliwa, ale też na przykład odsłonięciem szyjek zębowych na skutek nagromadzenia się kamienia nazębnego przy linii dziąseł. Dentysta może Ci pomóc z tym problemem na kilka sposobów – na przykład poprzez laseroterapię czy polakierowanie płynem uszczelniającym. Sam możesz także stosować pasty wspomagające leczenie tego problemu.

Sam kamień nazębny także jest niebezpieczny. Dlaczego?

Choroby dziąseł

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna – substancja gromadząca się na naszych zębach każdego dnia, składająca się z bakterii i resztek jedzenia. Jeśli nie jest regularnie usuwany, to może stać się siedliskiem bakterii, a także spowodować odsunięcie się dziąseł i umożliwić bakteriom dostęp do przyzębia. Nadmiar kamienia nazębnego często dotyczy właśnie dorosłych i osób starszych. Może wynikać z zaniedbanej w młodości higieny lub niedostatecznej dbałości o nią obecnie. Na szczęście można się go bez problemu pozbyć w gabinecie dentystycznym, a tym samym zapobiec rozwojowi chorób przyzębia, które mogą prowadzić nawet do utraty zębów. W przypadku chorób dziąseł ważna jest szybka reakcja – w początkowym stadium mogą zostać bez problemu wyleczone. Dlatego też jeśli zaobserwujesz u siebie opuchliznę i zaczerwienienie dziąseł, a także ich krwawienie, zaplanuj wizytę u dentysty.

etapy-chorob-przyzebia-1-1

Jak dbać?

Wiesz już, jak ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu i regularne usuwanie kamienia nazębnego. O co jeszcze powinieneś zadbać?

  • Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty. Nawet jeśli nosisz protezy, to Twoje dziąsła mogą być zagrożone chorobami.
  • Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor. Nie zapominaj o nitkowaniu.
  • Uważaj na cukier i unikaj tytoniu.

Więcej wskazówek na temat dbania o zdrowy uśmiech znajdziesz w tym artykule.

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami
VITA MEDICAL
Tel. (12) 426 55 50
Kom. 513 074 364
instytut@vitamedical.com.p

Author Info

Vita Medical

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial